Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Abdullah Taha YILDIRIM

9q2HR7QP7l.jpg
Abdullah Taha YILDIRIM – Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

Abdullah Taha YILDIRIM

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

1976 yılında dünyaya geldi. İlkokulu Akyazı Atatürk İlkokulunda, liseyi Akyazı İmam Hatip Lisesi’nde, lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde tamamladı. Yüksek lisansını ise Türk Hava Kurumu Üniversitesi İşletme bölümünde yaptı.

Çalışma hayatına özel sektörde hizmet veren Borutaş A.Ş.’de İhracat Müdürü olarak başlayan Yıldırım, memuriyet hayatına ise Akyazı İlçesi Yuvalak Mahalle Camii İmam Hatibi olarak başladı. Daha sonra Ankara’da Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Kalem Müdürü görevinde bulunurken bir yıl TBMM’de Milletvekili Danışmanı olarak da görev yaptı. Askerlik görevini ifa etmek için ayrıldığı görevine, Sakarya Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nde Döner Sermaye Saymanı olarak devam etti. Bir yıl sonra yine aynı kurumda ÇED Şube Müdürü olarak görev aldı. Ardından Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü emrinde Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde müdürlük ve Akyazı Devlet Hastanesi’nde Hastane Müdürü görevlerinde bulundu.

2014 Mahalli İdareler Seçimleri sonrası Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na atandı. Dört yıl boyunca Ankara’nın 25 ilçesinin Tarım ve Hayvancılık başta olmak üzere kırsal hizmetler adına Ulusal ve Uluslararası fonlardan hibe projeleri kazandırarak tüm Ankara’ya “Sosyal Belediyecilik” faaliyetleri ortaya konulmasına önderlik etti. 2019 yerel seçimleri sonrasında ise Sakarya Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı olarak görev aldı.

Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanlıkları ve 16 ilçe belediye sınırları içerisindeki hizmet birimlerinin bilgisayar donanım, internet altyapısı, telsiz telefon güvenlik kamera sistemleri başta olmak üzere tüm hizmet birimlerinde kullanılan elli adet yazılımın üretilmesine öncülük etti.

31 Mart 2024 Yerel Seçimleri için AK Parti'den Akyazı Belediye Başkanı Aday Adayı oldu.

İlim Yayma Cemiyeti, Yeni Dünya Vakfı, İmam Hatip Mezunları Derneği, Kıraat Eğitim Derneği, Beyaz Ay Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarında görev alan Abdullah Taha Yıldırım, evli ve beş çocuk babasıdır.

Görev Tanımları

Belediyenin ilgili birimleriyle işbirliği yaparak bilgi işlem sisteminin kurulması, işletilmesi, bakım ve onarımlarının yapılması veya yaptırılması, bunlara ait hizmetlerin ilgili birimlerle birlikte yürütülmesi gibi görevleri yerine getirmektedir. Diğer resmi kurum ve kuruluşların (ilçe belediye, muhtarlar, STK vb.) kullandıkları bilişim yenilikleri belediye uyumunu ve resmi kurumların ihtiyaçlarına yönelik bilişim ve teknolojik destek sağlamaktadır. Hazırlanmış interaktif uygulamalarla vatandaşın bilgisayar, tablet ve telefon gibi cihazlardan online olarak yararlanmalarını sağlamaktadır.

×