HİZMET REHBERİ

Otopark Bedeli

Otopark Bedelinin kapsamı hakkında bilgi verebilir misiniz?
- 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 37. ve 44. maddelerine dayanarak Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilinde inşaat yapacak mükellefler yapılan inşaatın m2’sine göre otopark yeri ayırmak veya otopark bedeli ödemek zorundadırlar.

Otopark Bedelinin %75 ‘ ini ödemek zorunda mıyız?
- İlçe Belediye Başkanlıkları tarafından hesaplanan otopark bedelinin %25’i yapı ruhsatı alma aşamasında peşin olarak tahsil edilmektedir. Geriye kalan %75’lik bedeli için, Belediyesince parselinde otopark ihtiyacı karşılandığı takdirde ödeme yapılacağına dair taahhütname verilmektedir. Bu kapsamda %75 ile ilgili ödemeler parselin otopark ihtiyacı karşılanması şartına bağlanmış olup ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu süre zarfında otopark taahhütnamesi verdildiğine dair tapuya şerh düşülmektedir. Mükellef isterse bu bedeli ödeyerek tapu şerhini kaldırabilmektedir.

Otopark Bedeli ile ilgili Tapu Kütüğüne düşülen şerh tapu almamıza engel midir?
- Belediyesince yazılan yazı sonrası, tapu kütüğünde beyanlar hanesine düşülen, otopark taahhütnamesi verildiğine dair belirtme tesisi işlemi, tapu alma işlemini etkilememektedir. Bu durumdaki parseller için kredi kullanılıp, parselin satışının yapılmasına bir engel bulunmamaktadır.