HABERLER

Tıbbi Atık Bilgilendirme Toplantısı

Tıbbi Atık Bilgilendirme Toplantısı

“Ulusal Atık Taşıma Formu” zorunlu hale geldi
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Vahit Çomoğlu, “03 Aralık 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği”nde yapılan değişikliğe göre büyük ve orta ölçekli sağlık kuruluşları tıbbi atıklarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisanslı bertarafçıya teslim ederken bu formu doldurmaları gerekmektedir. 1 Temmuzdan itibaren geçerli olacak bu uygulama için sağlık kuruluşları formları, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden temin edebileceklerdir. Hastaneler taşıma tamamlandıktan sonra “Ulusal Atık Taşıma Formu”nun “D” nüshasını Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne göndermek zorunda olup, taşıyıcı ve bertaraf tesisi tarafından kendilerine gönderilecek “B” ve “c” nüshalarını 5 yıl boyunca muhafaza etmek zorundadırlar. Yapılan kontrollerde Ulusal Atık Taşıma Formu olmadan taşıma yapan hastane ve sağlık kurumlarına 2872 sayılı Çevre Kanunu’na göre işlem yapılabilecektir” şeklinde konuştu. 

Sakarya tıbbi atık konusunda da başarılı
Çevresel risk ve tehlikelerin önüne geçme noktasında ciddi tedbirler aldıklarını ve bu konuda 24 saat denetim yaptıklarını belirten Vahit Çomoğlu, “Tıbbi atıklar, sağlık kuruluşlarından lisanslı araçlarla toplanıp Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’ne getiriliyor. Getirilen tıbbi atıklar, 3.1 bar, 1450C’de basınçlı buhara maruz bırakılarak steril ediliyor. Steril edilen atıklar, parçalanarak hacmi küçültülüyor ve evsel çöp niteliği kazanıyor. Evsel çöğ niteliği kazanan tıbbi atılar, düzenli depolama sahasında bertaraf ediliyor” ifadelerini kullandı.

 

Modern taşıma yöntemi ilk kez Sakarya’da
Tıbbi atıklar, kovalarla sağlık kuruluşlarından toplanırken barkot sistemi uygulanıyor ve atıklar elektronik kantarda tartıldığı an ilgili hastane yetkilisi ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bilgileri aynı anda görebiliyor. Bu sistem sayesinde ilgili kişiler istediği bilgiye anında ulaşabilmekte ve en önemlisi taraflar arasında herhangi bir şüpheye mahal bırakılmıyor. Kova sistemi ile torba sisteminden vazgeçilerek özellikle delici ve kesici atıkların taşıma yapan kişilere zarar vermesi de engellenmektedir.