HABERLER

SAMEK Dev Bir Organizasyon Haline Geldi

Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları'nda yeni dönem kayıtları başlıyor......

Bütün Sakaryalıları ve özellikle gençleri bu kurslardan yararlanmaya çağıran Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, bu sene 10 ayrı merkezde 36 ayrı branşta kurslar vermeyi hedeflediklerini söyledi. SAMEK kurslarının artık dev bir organizasyon haline geldiğini ve bu kursları daha da geliştireceklerini ifade eden Başkan Toçoğlu, “SAMEK, örgün eğitim sistemi dışında planlı, programlı ve sistemli olarak yürütülen bir yetişkin eğitimi organizasyonudur. 3 kurs merkezinde 5 branşta 300 kişiyle başlayan bu proje, 2009 eğitim döneminde 10 kurs merkezinde 36 branşta yüzlerce Sakaryalıya eğitim veren dev bir organizasyon haline geldi. Bugüne kadar bu kurslarımızdan toplam 6400 vatandaşımız mezun oldu” dedi.


‘Özellikle gençler katılsın’

SAMEK kurslarının yeni istihdam alanlarının oluşmasına katkı sağladığını da dile getiren Başkan Zeki Toçoğlu, “SAMEK istihdama yönelik mesleki ve teknik eğitim branşlarının yanı sıra, hobi içerikli ve el becerilerini geliştirmeye yönelik Türk-İslam Sanatları, Güzel Sanatlar eğitimleri, çağın gereklerinden olan bilgisayar ve dil eğitimleri, müzik ve dans eğitimleri, sosyal ve kültürel eğitimler gibi oldukça geniş bir branş yelpazesine sahip. Sakaryalıların genel eğitim ihtiyaçlarına cevap verebilmek, onları pasif tüketici olmaktan çıkarıp aktif üretici konumuna getirmek, kültürel, kentsel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuş olan SAMEK kurslarından hemşerilerimizin yararlanmasını arzu ediyorum. Özellikle gençlerimizi bu kurslara katılmaya çağırıyorum” diye konuştu.


Kurslar hakkında detaylı bilgi almak isteyenler Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’ndan bilgi alabilir ya da 278 72 62 no’lu telefonu arayabilirler. Bu sene SAMEK’te açılması planlanan kurslar ise şunlar;

Güzel sanatlar: Resim, Karakalem, Karikatür.
Türk-İslam sanatları: Hat, Ebru, Tezhip, Çini ve Seramik, Minyatür.
El sanatları: Ahşap Boyama, Temel Giyim, Hazır Giyim, El Nakışı, Makine Nakışı, Mefruşat, Kurdele Nakışı, Brezilya Nakışı, Takı Tasarımı, Kırkyama, Stilistlik ve Modelistlik.
Müzik: Bağlama, Gitar, Ney, Keman, Ud, Türk Halk Müziği Korosu, Türk Sanat Müziği Korosu.
Dil: İngilizce, Arapça, Osmanlıca, Farsça, Almanca.
Dans eğitimleri: Halk Oyunları.
Sosyal ve kültürel eğitimler: Güzel Konuşma ve Diksiyon, Fotoğraf.
Bilgisayar eğitimleri: Bilgisayar İşletmenliği ve Operatörlüğü