HABERLER

Sakarya Nehri Pırıl Pırıl Akacak

Sakarya Nehri Pırıl Pırıl Akacak

Kirliliğin nedenleri tek tek araştırılıyor
SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş ve AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün’ün de katıldığı toplantıda gerçekleştirilen sunumun ardından açıklamalarda bulunan Ayhan Sefer Üstün, “Bugün şehrimiz için çok büyük önem arz eden ve daha detaylarını paylaştığımız önemli proje için SASKİ Genel Müdürlüğü’nde toplanmış bulunuyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Sakarya nehrini, Sakarya havzasını kirleten unsurları tespit etmek ve bu sorunlara karşı çözüm önerileri üretebilmek için TÜBİTAK ile birlikte yeni bir proje çalışmasına başlamıştı. TÜBİTAK’ta hemen bu konuyla ilgili çalışma başlatıp Asya Müşavirlik Çevre Mühendislik firmasıyla bu işi ihale ettiğini öğrendik. Bu ihaleyi alan firma da hemen Sakarya’ya gelerek çalışmalarına başladı. Bugün firma yetkilileri ile bir araya geliyoruz. Sakarya havzasını, İnegöl, Yenişehir, Ankara Çayı, Eskişehir Seydisuyu, Kütahya Porsuk Çayı, Bilecik Porsuk Çayı ve Sakarya havzası olmak üzere bütün bu alanları incelediklerini ve bu çalışmaların ardından Sakarya havzasını kirleten unsurlar tek tek tespit edildi. Bugün arkadaşlarımız bize detaylı bir sunum yaptılar. Bu proje içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı bulunmakta. Aynı zamanda DSİ ilgili Bölge Müdürlüğü de il özel idareler, belediyeler ve su idareleri bu işin içerisinde mevcut. Sivil Toplum Kuruluşları’ndan da gerektiği takdirde destek alınacak” dedi.

 

Bu şehir bize emanettir
Sakarya’yı temiz tutmanın önemli olduğunun altını çizen Ayhan Sefer Üstün, “Temiz bir çevrede yaşanabilir bir hayat sürdürmek herkesin en temel insan hakları arasında yer almaktadır. Sakarya havzasını, Sakarya’yı temiz tutmak hepimizin boynunun borcudur. Miras aldığımız bu şehir bize emanettir. Gelecek nesillere de temiz bir çevre olarak bırakmamız gerekiyor. Sakarya ekonomisiyle, kültürüyle, sanayisiyle yerel yönetimleri ve hizmetleriyle hızla gelişen bir şehir. Ama bunun yanında bu gelişmeye paralel bir şekilde çevremizi de korumalıyız. Organize Sanayi Bölgelerimiz, her bir bölgemiz temiz olacak. Şehrimizi havzamızı kirletecek unsurlarla mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Pırı pırıl akan bir Sakarya Nehrine kavuşacağız
Bu konuda sadece yöneticilere değil vatandaşlara da büyük sorumluluklar düştüğünü belirten AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, “Yetkiyi elinde bulunduran yöneticilerimizin çevre hassasiyeti konusunda tabiî ki daha bilinçli olması gerekiyor. Ancak bu konuda vatandaşa büyük görevler düşmektedir. Şunu çok açık bir şekilde söylemek istiyorum. Çevreye zarar veren, çevreyi kirleten her kimse bunun bedelini çok açık bir şekilde ödemek mecburiyetindedir. Çevre Kanunu’nda temel bir kuraldır. Kirleten temizler, kirleten öder. Hiç kimsenin bu şehirde yaşayan insanların havasını, suyunu, toprağını kirletmeye hakkı yoktur. Biz her türlü önlemimizi alıyoruz. Ne gerekiyorsa yapılacak. İnşallah pırı pırıl akan bir Sakarya nehrine kavuşacağız. Balıkların ölmediği, çocuklarımızın rahat rahat yüzebildiği bir Sakarya nehri hayal ediyoruz. Bu konuda yetkili firmaya da çok güveniyoruz. İnşallah çok başarılı olacaklarına inanıyoruz. Halkımıza son ihtarda bulunmak istiyorum. Çevrenin kirlenmesine neden olacak herhangi bir şey gördükleri anda hemen yetkilileri arasınlar ve gerekli işlemlerin yapılmasına katkıda bulunsunlar” dedi.

 

SASKİ olarak bu projeye tüm desteğimizi vereceğiz
SASKİ olarak çevreci projelere her zaman destek verdiklerini kaydeden SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Sakarya’da daha yaşanabilir bir çevre oluşturma amacıyla birçok yatırımı hayata geçiriyoruz. Gelecek kuşaklara sağlıklı bir çevre bırakmanın önemini kurum olarak çok iyi biliyoruz. Ancak sadece kurumlar değil vatandaşlarımıza da bu konuda çok önemli görevler düşüyor. Gelecek kuşaklara sağlıklı bir çevre bırakabilmek için tüm vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstermeleri, çevreyi kirletenleri ilgili kurumlara bildirmeleri önem arz ediyor. Sakarya nehrinde ve havzasında gerçekleştirilecek bu projede sağlıklı bir çevre oluşturmaya çok önemli katkı sağlayacaktır. Biz de SASKİ olarak bu projeye tüm desteğimizi vereceğiz” ifadelerini kullandı.