HABERLER

Sakarya Mazlumun Yanında

Sakarya Mazlumun Yanında

Suriye’ye 9 tır
Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yüce, “Suriye’ye insani yardım ulaştırmak için şehrimizde bir platform oluşturuldu. Bu platforma Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimiz katkı sundular. Büyükşehir Belediyesi olarak 6 tır un ve battaniye hazırladık. 1 tır Erenler ve Serdivan Belediyelerimiz, Akyazı, Arifiye, Ferizli, Karapürçek ve Söğütlü Belediyelerimiz, ayrıca Sakarya Halk Otobüsleri ve Taksi Dolmuşçular esnafları ve bazı esnaflarımızın desteğiyle bir tır olmak üzere toplam 9 tır hazırlandı” şeklinde konuştu.

 

Sakarya zulme seyirci kalmıyor
İHH Teşkilat Başkanı Ömer Kesmen Davut Yüce’nin ardından bir konuşma yaptı. Kesmen, “Sakarya bugüne kadar her zaman mazlumun yanında olmuş bir şehirdir. Bosna’da ve Filistin’de yaşanan sorunlara da kayıtsız kalmamıştınız. Yine tüm dünyanın gözleri önünde cereyan eden zulme de seyirci kalmayarak Suriyeli kardeşlerimize destek verdiniz. Bunun için başta Sakarya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere destek veren ilçe belediye başkanlarına ve Sakaryalı hemşerilerimize teşekkür ediyorum. 22 aydır bizimle tarih birlikteliği olan Müslüman kardeşlerimiz Suriye’de büyük katliamlara maruz kalıyorlar. Resmi rakamlara göre 47 binden fazla kardeşimizin hayata gözlerini yumduğunu biliyoruz. Biz bu rakamın iki üç katını tahmin ediyoruz. Binlerce kayıptan söz ediliyor. Hapishanelerde işkenceye maruz kalanlar, yiyecek ekmek bulmayan çocuklar, yaşlılar kadınlar. Suriye’de büyük bir dram yaşanıyor. Bizler de İHH olarak bu zulme duyarsız kalmadık. Şu an Suriye’deki mazlum kardeşlerimize doğrudan yardımlar ulaştırabiliyoruz. Sakarya’nın bizim gönlümüzde ayrı bir yeri olmuştur. Bosna’ya, Çeçenistan’a, Filistin’e desteğini esirgemeyen, bugün de Suriye’ye Suriyeli kardeşlerimizin acısını paylaşan Sakaryalı kardeşlerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Sakarya her zaman kendine yakışanı yapmıştır. Allah hepsinden razı olsun” diye konuştu.

 

Suriye’ye selam olsun
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu bir konuşma yaptı. Suriye’de yaşanan zulme dikkat çeken Başkan Toçoğlu, “Yaklaşık 2 yıldır hemen yanı başımızdaki komşumuz Suriye’de kardeşlerimiz çok büyük bir zulme maruz kalmaktalar. Bombalar altında insanlar hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Hükümetimiz dünyanın neresinde bir zulüm varsa o bölgeye ulaşmak, mazlumların derdine derman olmak için mücadele veriyor. Sayın başbakanımızın önderliğinde hükümetimiz çok büyük mücadeleler vermekte. Biz de Suriyeli kardeşlerimize bu zor günde yardımcı olmak için bir çalışma başlattık ve bugün 9 tırımızı Suriye’ye doğru yola çıkarıyoruz. Serdivan ve Erenler belediyelerimiz birer tır hazırladılar. Bunun yanında diğer ilçe belediyelerimiz ve STKlarımız da destek verdiler. Katkısı olan herkese huzurunuzda teşekkür ediyorum. Duamız ve temennimiz Suriye’de yaşanan zulmün bir an önce sona ermesi ve kardeşlerimizin sağlıklı ve huzurlu bir şekilde hayatlarına devam etmeleridir Allah Suriyeli kardeşlerimizin yardımcısı olsun. Bu organizasyonlarda büyük fedakârlık gösteren, örnek hizmetleri hayata geçiren İHH’ ya da çok teşekkür ediyoruz. Sakarya olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da elimizden geldiğince mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz. Tırlarımızın yolu açık olsun. İnşallah insani yardımlarımız sağlıklı ve sıhhatli bir şekilde Suriyeli kardeşlerimize ulaşır. Sakarya’dan Suriye’ye selam olsun. Bize destek veren tüm hemşerilerimize şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından İl Müftü Yardımcısı Yunus Acar’ın ettiği dua ile Suriye’ye insani yardım konvoyu yola çıktı. Başkan Toçoğlu konvoyun uğurlanmasının ardından mültecilerle sohbet etti. 

sebvimeo--57686341-480-320-sebvimeo