TDBB Kırgızistan Üye Belediyeler Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Kırgızistan’dan devlet yetkilisi ve belediye başkanlarıyla buluşan Başkan Ekrem Yüce, “Denizi, gölü, nehri, longozu, yaylaları, dereleri, şelaleleri, termal suları ile Sakarya doğal güzelliklerin merkezidir. Sakarya; izzet, bereket, samimiyet, dostluk, hoşgörü ve kardeşlik coğrafyasıdır. Balkanların ve Doğu’nun merkezidir. Balkanlardan ve Kafkaslardan göç alarak kurulmuş güzel bir şehirdir” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, TDBB Kırgızistan Üye Belediyeler Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Kırgızistan’dan gelen heyeti Büyükşehir Belediyesi’nde ağırladı. Buluşmada Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Temsilcisi Mirbek Kozhoev, Hükümet İdaresi Temsilcisi Kamchybek Kusakov, Yerel Yönetimler ve Etnik İlişkiler Devlet Ajansı Temsilcisi Murzaibragim Zheenbekov, OŞ Belediye Başkan Yardımcısı Asylbek Topchubaev, Kırgızistan belediye başkanları, SASKİ Genel Müdürü Dr. İlyas Demirci, Büyükşehir ve SASKİ bürokratları ile basın mensupları yer aldı. Program sonunda Başkan Yüce, Kırgız heyetine hediye takdim etti.

Sakarya bir cennet köşesidir
Şehirlerin Şehri Sakarya’da bir araya gelmelerinden ötürü mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Ekrem Yüce, “Sakaryamıza gelerek bizleri onurlandırdığınız için sizlere teşekkür etmek istiyorum. Marmara bölgesinin sınırları içerisinde yer alan şehrimiz, ülkemizin büyük şehirlerine yakınlığı ile önemli bir aks noktasındadır. Gölü, ovaları, yayları, denizi, nehri, longozu, termal suları ile Sakarya adeta bir cennet köşesidir. Sakarya; izzet, bereket, samimiyet, dostluk ve kardeşlik coğrafyasıdır. Balkanların ve Doğu’nun merkezidir. Balkanlardan, Kafkaslardan ve diğer birçok bölgeden göç alarak kurulmuş güzel bir şehirdir. Yani kısacası Sakarya demek Dünya demektir” dedi.

Türkiye’nin kalbi konumunda
Açıklamalarına devam eden Başkan Ekrem Yüce, “Sakarya’yı Türkiye’nin önemli şehirlerinden bir tanesi yapan da sanayinin merkezinde yer almasıdır. Türkiye’nin Vagon Sanayisi Sakarya’da bulunmaktadır. Şu an ordumuzun Tank ihtiyacı Sakarya’da bulunan Harp Sanayi’de gerçekleşmektedir. Önemli lastik fabrikalarımız ile büyük işler gerçekleştirmekteyiz. Tarım için yapacağımız büyük adımlar ile Türkiye’de öncü bir rol oynayacağız. Yani kısacası Sakarya bereketin şehridir. Buraya gelerek bu bereketi sizlerin de artıracağına inanıyorum. Tekrardan güzel şehrimiz Sakarya’ya hoş geldiniz” dedi.

Rengimiz birdir
Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Temsilcisi Mirbek Kozhoev, “Burada bulunduğumuz için sizlere Kırgız heyeti adına teşekkür ediyorum. Kırgızistan 7 farklı bölgeden oluşmaktadır ve şu an 6 bölge temsilcimiz ve Belediye Başkanlarımız ile buradayız. Kırgızistan ve Türkiye uzun süren bir beraberliğe sahip. Dilimiz, dinimiz, hayatlarımız, yaşamlarımız birdir. Anavatanımıza geldiğimiz için çok mutluyuz. Bu buluşma ile Türkiye ve Kırgızistan dostluğu daha da ilerleyecek. Sakarya’da okuyan Kırgız kardeşlerimize de başarılar diliyorum. Buradan aldıkları ilim ve bilimle ülkemize faydalı olacaklarına inanıyorum” sözlerine yer verdi.

Aramızdaki bağları güçlendireceğiz
TDBB kurucularından olan, 25. Dönem Milletvekili Ali İnci, “Kardeş ülke Kırgızistan ile çok fazla programlara katıldık. Bizler her zaman Belediyecilik konusunda bilgi alışverişinde bulunduk. Karşılıklı yapmış olduğumuz yardımlaşmalar ile aramızdaki dostluğu her zaman güçlendirmek için çaba gösterdik. Sakarya ile olan bağlarınızı geliştireceğinize inanıyorum. Sizlere katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.