Büyükşehir Belediyesi, MARKA ve Arı Yetiştiricileri Birliği iş birliğiyle düzenlenen ‘İleri Düzey Teknik Arıcılık Eğitimleri’nin sonunda konuşan Başkan Ekrem Yüce, “Türkiye, bütün Avrupa ülkelerinden daha fazla çiçek çeşitliliğine sahip. Hedefimiz sadece bal üretmek değil, dünya standartları seviyesine çıkmaktır. Büyükşehir Belediyesi olarak arıcılarımızın her zaman yanında olacağız. Eğitimlere katılan tüm arıcılarımıza kolaylıklar diliyorum” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, MARKA ve Arı Yetiştiricileri Birliği iş birliğiyle düzenlenen ‘İleri Düzey Teknik Arıcılık Eğitimi’ seminerlerinin kapanış programına katıldı. Adapazarı Sosyal Gelişim Merkezi’nde düzenlenen programa Başkan Ekrem Yüce’nin yanı sıra Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör, Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık Dairesi Başkanı Yusuf Çelebi, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Semih Bayraktar, Sakarya’nın farklı yerlerinden gelen arı yetiştiricileri ve vatandaşlar katıldı. Dr. Öğr. Üyesi Cengiz Erkan’ın konuşmacı olarak katıldığı eğitimler Karasu, Hendek, Kocaali ve Geyve’nin ardından Adapazarı’nda gerçekleştirilen programla sona erdi. Başkan Ekrem Yüce, Dr. Öğr. Üyesi Cengiz Erkan’a eğitimler dolayısıyla teşekkür ederken, katılımcılara sertifikalarını takdim etti.

Hedef dünya standartları
Başkan Ekrem Yüce, “Arı yoksa hayat yok. Bizler bu felsefe çerçevesinde arıcılığa ehemmiyet vermemiz gerekiyor. Arı, şu anki bitki örtüsünün temelini oluşturmaktadır. Bitkilerdeki ve meyvelerdeki kaliteyi artıran arıdır. Arılar bitkiler için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Toplum olarak bunun bilincini eğitim ile kazanabiliriz. DOKAP dönemimde 4 bin arıcımıza destek verdik. Burada çok ciddi sonuçlar aldık. Sadece bal üretmek hedef değil.  Dünya standartları seviyesine çıkmak bizim en büyük hedefimiz” dedi.

12 bin farklı çiçek türü
Başkan Yüce, “Çiçek çeşitlilik konusunda Türkiye, bütün Avrupa ülkelerinden daha fazla çeşitliliği göğüslemiş durumda. 12 bin farklı çiçek türüne sahibiz. Bugün Dünya’da en büyük üretici Çin. Biz Dünya’da Çin’den sonra en büyüğüz. Avrupalıların en çok kullandığı bal çeşidi Türkiye’nindir. Propolis üretimimiz de çok az. İlaç sektörünün en önemli maddesi propolis. Kıymetini ve faydasını bilmemiz gerekiyor.  Çinlilere bal gönderiyoruz ama arı sütü ithal ediyoruz. Çok pahalı ve değerli bir şey. Bu eğitimler sizlere bunun için var. Arıya hiçbir zararı yok. Biraz emek ve biraz bilgi ile bunların hepsini yapabiliriz. Bizim ülkemizde hobi olarak yapılıyor. Arı işletmeciliği haline dönüştüremedik. Bunun için ne yapılması gerekiyorsa biz hazırız” ifadelerini kullandı.

Arı yetiştiricilerimizin yanındayız
Başkan Ekrem Yüce, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Büyükşehir olarak en modern paketleme tesisi kurmanın hedefini taşıyoruz. 2 satış yerimiz olacak. Süte ve bala çok önem veriyoruz. Sakarya’mız için üreticilerimizle iş birliği halinde bunu şehrimize kazandıracağız. Bizim hücrelerimizin yenilenmesinde de arı sütü çok önemli. Arı sütünü hem üretin hem de için. Diğer bir konu da arı zehri. Dünyanın en şifalı tıbbi ürünü. Romatizmalı hastalıkların bir numaralı ilacıdır. Bizden ne destek istiyorsanız vermeye hazırız. Şehrimize güzel şeyler kazandıralım. Büyükşehir Belediyesi olarak arıcılarımızın her zaman yanında olacağız. Bal ormanları sayısını artıracağız. Sakarya’da arıcılarla ilgili 24 saat hizmetinizdeyiz. Siz üretin biz pazarlama konusunda sizlere destek olacağız.”