HABERLER

70 Milyon TL'lik Kredi Tamam

70 Milyon TL'lik Kredi Tamam

Başkan Zeki Toçoğlu, Eski Yayla Havzası’nda yapılacak baraj için müjdeyi verdi:
SASKİ tarafından Geyve-Pamukova Eski Yayla Havzası’nda baraj yapılacak. Havzadaki Akçay ve İkramiye derelerini değerlendirerek bir baraj inşa edeceklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, baraj için İller Bankası yöneticileri ile görüşmeleri tamamladıklarını ve 70 milyon TL’lik kredinin onaylandığını açıkladı. Başkan Toçoğlu, “Şehrin geleceği için büyük bir yatırım yapıyoruz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Geyve-Pamukova Eski Yayla Havzası’nda baraj inşa edecek. Baraj için havzadaki Akçay ve İkramiye dereleri değerlendirilecek. Barajı havzadaki kar suları da besleyecek. Kurulacak baraj ile ilgili bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Eski Yayla Havzası’nda çok güzel bir potansiyel vardı. Akçay ve İkramiye derelerini göz önüne aldık. Ayrıca kış aylarında, havzada, kar suları açısından ciddi bir potansiyel mevcut. Bütün bunları değerlendirdik ve havzaya baraj yapmaya karar verdik. Bu baraj ile birlikte şehrimizin geleceğine büyük bir yatırım yapmış oluyoruz. Bu barajın yüksekliği yaklaşık 70 metre olacak ve buradan toplamda 40 milyon metreküp su şehrimize verilecek” dedi.

İller Bankası krediyi onayladı
İnşa edilecek baraj için İller Bankası’ndan kredi kullanacaklarını ve kredinin onaylandığı müjdesini de veren Başkan Toçoğlu, “İlk olarak biz proje üzerinde yoğun bir şekilde çalıştık. Daha sonra projemizi İller Bankası yöneticilerine anlattık. İller Bankası’ndan 70 milyon TL’lik kredi talep etmiştik. Geçtiğimiz gün İller Bankası Genel Müdürü Hidayet Atasoy ile bir araya da gelmiştik. İller Bankası kredimizi onayladı. İller Bankası’na ve değerli yöneticilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Artık şimdi çalışmaları daha da hızlandıracağız. Baraj için çok yakın bir zamanda ihaleye çıkacağız” diye konuştu.

Sakarya’nın geleceğine yatırım
Sakarya’nın gelecekte içme suyu noktasında sıkıntı yaşamaması için her türlü tedbiri aldıklarını ve bundan sonra da yatırımlara devam edeceklerini sözlerine ekleyen Zeki Toçoğlu, “Şehir olarak şuanda içme suyu ihtiyacımızı Sapanca Gölü’nden karşılıyoruz. Fakat Sakaryamızın nüfusu her geçen artıyor. İleri de sorun yaşamamak için bu barajı inşa edeceğiz. Biz bütün yatırımlarımızı geleceği düşünerek yapıyoruz. Bu projede emeği geçen özellikle SASKİ’deki mesai arkadaşlarıma da şükranlarımı sunuyorum” dedi.