HABERLER

4000 Sokak Hayvanı Rehabilite Edildi

4000 Sokak Hayvanı Rehabilite Edildi4000 Sokak Hayvanı Rehabilite Edildi4000 Sokak Hayvanı Rehabilite Edildi

Hayvanlar rehabilite ediliyor
Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’nin 20 Mart 2010 tarihinde hizmete açıldığını belirten Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Nagihan Yaman, “Bakımevimizde, 4000 sokak hayvanının; kısırlaştırma, aşılama, küpeleme, kayıt altına alma ve post operatif bakımlarının yapılması işlemleri gerçekleştirildi. Ayrıca yaklaşık 300 adet trafik kazasına maruz kalmış sokak hayvanına müdahale ettik. Bu zamana kadar yaklaşık 200 sokak hayvanını sıcak yuvalarına kavuşturduk. Müdürlük olarak bilgilendirme amaçlı çalışmalar da gerçekleştiriyoruz. Hayvan sevgisini anlatan çeşitli broşürler dağıtıyoruz. İlköğretim okullarımızda seminerler veriyoruz. Gerek sivil toplum örgütlerini, gerek okullarımızı, gerekse kurum kuruluşlarımızı bakımevimizde ağırlıyoruz. Hafta içi mesai saatleri içinde bakımevimizi gezmek görmek isteyen tüm ziyaretçilerimizi güler yüzlü personelimizle karşılıyoruz” dedi.

İlçe belediyeleri topluyor
Sokak Hayvanları’nın ilçe belediyeleri tarafından toplanıp kendilerine getirildiği ve Bakımevi’nde operasyon yapıldığını anlatan Nagihan Yaman, “Sokak hayvanlarımız, sınırları içerisinde bulundukları ilçe belediyeleri tarafından toplanarak Geçici Bakımevimize getiriliyorlar. Bakımevimizde aşılama, kısırlaştırma ve küpeleme gibi işlemlere tabi tutuyoruz. Operasyon sonrasında iyileşme süreci tamamlanınca sahiplenilmeyen sokak hayvanları, yine ilçe belediyeleri tarafından alındıkları bölgelere bırakılıyorlar. Şunu özellikle vurgulamam gerekir ki, kanun ve yönetmelikler gereği sokak hayvanlarının toplanmasını isteyen vatandaşlarımız ilgili ilçe belediyelerini aramaları gerekir” diye konuştu.


Siz de sahiplenebilirsiniz
Kimlik fotokopileriyle Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü’nde form dolduran vatandaşların istedikleri sokak hayvanını sahiplenebileceklerini de sözlerine ekleyen Nagihan Yaman, “Bizim bir diğer uygulamamız da sahiplendirme uygulaması. Kimlik fotokopileriyle Şube Müdürlüğümüzde form dolduran vatandaşlarımız istedikleri sokak hayvanını sahiplenebilirler. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum. Sokak Hayvanları’ndan sahiplenmek isteyen tüm vatandaşlarımızı müdürlüğümüze davet ediyorum. Buradan bütün vatandaşlarımıza ayrıca şunu da söylemek istiyorum ki, hayvanların tek istediği sevgi. Hayvanlardan sevgimizi esirgemeyelim” şeklinde konuştu.

Bu sıcak günlerde onları unutmayalım
Nagihan Yaman son olarak şunları kaydetti, “Yaz aylarının en sıcak geçtiği şu günlerde sokaklarımızdaki canları unutmamalıyız. Her mahallede bir kişi bir kap suyu sokağa bırakmalı. O sudan faydalanacak olan kuşlar köpekler kedileri ve diğer canlıları düşünmeliyiz. Lütfen herkes kapısının önünde bir kap su bulundursun”.