HABERLER

Şehrimize Birlikte Sahip Çıkmalıyız

Şehrimize Birlikte Sahip Çıkmalıyız

Birbirimize katkı sağlayabiliriz
Hasan Alişan’ın konuşmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, oda başkanlarını teke tek dinledi, istek ve şikâyetlerini not aldı. Önemli açıklamalarda da bulunan Başkan Zeki Toçoğlu, atılması gereken adımları esnafla birlikte atacaklarını söyledi. Başkan Toçoğlu, “Zaten sık sık esnafımızla bir araya geliyoruz. Fakat bugün rahat bir ortamda sorunlarımızı ve yapacaklarımızı konuşalım istedik. Bugün burada bulunan bütün arkadaşlarımız, hayatın her alanında varlar. Fırıncısından emlakçısına, minibüsçüsünden el sanatlarına kadar bütün arkadaşlarımız bu şehrin olmazsa olmaz işlerini yapan arkadaşlarımızdır. Bizler birbirimize katkı sağlayabiliriz” dedi.  

Adil ve hakkaniyetli paylaşım
Şehrin menfaatlerini önceleyelim diyen Başkan Zeki Toçoğlu, şunları söyledi: “Değişimi biraz zor kabul edebilen bir şehrimiz var. Fakat atılması gereken adımları mutlaka hep birlikte zamanında atmalıyız. Yarın daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmamak için yapılması gereken ne varsa yapmalıyız. Fakat dikkat etmemiz gereken bir husus var. Adımlarımızı atarken mensubu bulunduğumuz grupların menfaatini öncelememeliyiz. Şehrimizin menfaatini ön planda tutmalıyız. Bu şehirde herkese yetecek kadar ekmek var. Bütün esnaflar için iş alanları var. Yeter ki adil ve hakkaniyetli bir paylaşıma hepimiz razı olalım” dedi.

 

Trafik düzenini değerlendirdi
Yeni trafik düzeni ile ilgili de açıklamalarda bulunan Zeki Toçoğlu, “Şehirde trafikle ilgili bazı düzenlemeler yapıyoruz. Biz bunu yaparken kendi başımıza yapmıyoruz. İlgili arkadaşlarımızla, ilgili odalarla bir araya geliyoruz, değerlendirmeler yapıyoruz. Daha sonra adımımızı atıyoruz. Tabi değişim bir anda gerçekleşmiyor. Bir örnek vermem gerekirse. Mesela önceden şehir merkezinden stada nasıl gidilir diye soruluyor ve sonra tarif edilince alay konusu oluyordu. Şimdi tarif ediyorum. Yeni Cami’den çıkın, bulvardan sola dönünün kendinizi stadın önünde bulursunuz. Bunun neresi kötü. Bazıları gündem oluşturmaya çalışıyorlar. Biz aslında bunu neden yaptıklarını çok iyi biliyoruz fakat yapılan işler doğru olduğunda hak yerini sonunda bulur. Tabiî ki geçitlerde sorunlarımız var. Fakat o bugünkü sorun değil. Şehrin Erenler’inde, Serdivan’ında, Güneşler’inde trafik sorunu yok. Ama dünyanın her yerinde şehir içinde trafik sıkışıklığı mutlaka olur” diye konuştu.

 

Gereken çalışmaları yaptırıyoruz
Raylı sistemle ilgili eleştirilere de cevap veren Başkan Toçoğlu, “Bir başka husus ise bazıları bu şehirde raylı sistem yok diye eleştiride bulunuyor. Fakat biz bu çalışmaları da yaptırıyoruz. Nereden nereye kaç kişiyi taşıyacağınızın hesabını yapmadan, şehrin potansiyelini görmeden bu çalışmayı hayata geçiremezsiniz. Bu şehirde ulaşım işinden birçok insanın ekmek yediğini görmeden de adımlar atamazsınız” dedi. 

Kavşak açılıyor
Kendisine yöneltilen soruları da cevaplayan Zeki Toçoğlu, Dörtyol Kavşağı’nın kısa zaman içerisinde açılacağını söyledi. Kavşaktaki çalışmaların tamamlandığını ifade eden Başkan Toçoğlu, “Dörtyol Kavşağı’nda düzenleme yaptık. Çalışmalar tamamlandı. Arkadaşlarımız ufak bazı düzenlemeler yapıyorlar. Bugün yarın kavşak hizmete açılacak” dedi. Yine sorulan bir soruyu cevaplayan Başkan Toçoğlu, kaldırımları işgal edenlere fırsat vermeyeceklerini ve bu konunun üzerine kararlılıkla gideceklerini söyledi.