Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Sakarya’nın projeleriyle yakından ilgileneceğiz. Sakarya en iyi projeleri hak eden bir şehir. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce de kısa sürede çok önemli çalışmalar hazırlamış. Tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi. Bakan Turhan, Büyükşehir Belediyesi’nin vergi iadelerinden yaşanan gelir kaybının da çözüleceğini belirtti.

Bir dizi programlara katılmak üzere Sakarya’ya gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Programda Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, AK Parti Milletvekilleri Çiğdem Erdoğan Atabek, Recep Uncuoğlu, TÜVASAŞ Genel Müdürü İlhan Kocaarslan, Karayolları Bölge Müdürü Turgay Çolak, ilçe belediye başkanları, SASKİ Genel Müdürü Dr. İlyas Demirci, Büyükşehir ve SASKİ bürokratları ile STK temsilcileri de yer aldı. Başkan Ekrem Yüce, ADA Treni’nin yeniden seferlere başlaması ve TOPÇA Kavşağı’nın hızla tamamlanması dolayısıyla Bakan Turhan’a teşekkür ederek, ulaşım başlığındaki projelerin sunumunu yaptı ve destek istedi.

Ulaşım geleceğine garanti sağlayacak
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ı Sakarya’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek sözlerine başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Öncelikle Bakanımız Sayın Cahit Turhan’a ADA Treni’nin yeniden seferlerine başlaması ve TOPÇA Kavşağı’nda durma noktasına gelen çalışmaların hızlandırılarak tamamlanması dolayısıyla teşekkürlerimi sunuyorum. Yine şehrimiz ulaşımında yeni bir dönüm noktası olacak projelerimizi de Sayın Bakanımıza sunarak desteklerini istiyoruz. Sakarya’mız her geçen gün gelişiyor ve dönüşüyor. Her alanda büyük bir mesafe alan bir şehiriz. Ulaşımda ortaya koyacağımız vizyon ve hayata geçirmeyi hedeflediğimiz projeler şehrimiz ulaşım geleceğini garanti altına alacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın destekleriyle inşallah Sakarya ulaşımında yeni bir dönemi başlatacağımıza inanıyor, Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan’a ilgisi ve desteği için teşekkür ediyorum” dedi.

Şehre otobandan yeni giriş ve bağlantı yolları
Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan projeleri Bakan Turhan’la paylaşan Başkan Ekrem Yüce, “Şehrimize otobandan yeni bir giriş sağlayacak ardından Pekşenler ile yeni stadyum arasını bağlayacak yeni bir projemiz var. Konuyla ilgili taleplerimizi ve yazışmalarımızı yaptık. Pekşenler ile D-100 arası kısmı da Bakanlığımız tarafından onaylanmıştı. Bir diğer çalışmamız da D-100 ile D-650 arasında. Öte yandan Sakarya bisiklet dostu bir şehir. SAKBİS’ler kısa sürede büyük ilgi gördü. Şimdi bisiklet yolu ağımızı arttırmak ve akıllı duraklarla donatmak için projemizi hazırladık” dedi.

Raylı Sistemler ve Nostaljik Tramvay
Başkan Ekrem Yüce, “Şehrimizin merakla beklediği raylı sistemler noktasında 2 farklı güzergah belirledik. İlk etabımız OSB-Gar arası, ikinci etabımız ise Kampüs ile Gar arasını kapsıyor. Çok uzun mesafeler değil. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın destekleri ile raylı sistemleri Sakarya’ya kazandırmak istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak hazırız. Sizlerin talimatıyla hemen çalışmalara başlayabiliriz. Ayrıca Millet Bahçesi ile Yeni Camii arasında Nostaljik Tramvay projesini hayata geçireceğiz. Fizibilite çalışmalarını tamamladık” dedi. Başkan Yüce, Sakarya Park’a D-100’den yeni bir giriş açılması konusunda taleplerini iletti. Bakan Turhan’da Karayolları Bölge Müdürü Turgay Çolak’a konuyla ilgilenilmesi hususunda talimat verdi.

Seracılık Mükemmeliyet Merkezi için bakanlık tahsisi
Başkan Ekrem Yüce, Akyazı’da hayata geçirilmesi hedeflenen Seracılık Mükemmeliyet Merkezi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ait arazinin Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesi noktasında Bakan Mehmet Cahit Turhan’a konuyu arz etti. Yüce, “Türkiye’ye örnek bir tesis inşa ederek, seracılığın merkezi haline getireceğiz. Son aşamaya geldik. Topraksız seracılığa orada hayat vereceğiz. Projemiz dünya markası olacak” dedi. ADA Treni’nin yer altına alınmasını yeniden gündeme getiren Başkan Ekrem Yüce, trenin yer altına alınmasıyla şehre yeni bir bulvar kazandıracaklarını ve yaşam merkezi haline getireceklerini söyledi. Yaklaşık 1,5 kilometrelik alanda yapılacak çalışmayla çok özel bir projenin Sakarya’nın hizmetinde olacağını söyledi.

Sakarya huzur coğrafyası
Sakarya’yı huzur coğrafyası olarak tanımlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Sakarya gelişen, değişen ve her geçen gün daha da büyüyen bir şehir.  Aynı zaman da göç de alan bir şehir. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi Sakarya’ya gelince bende huzur buluyorum. Sakaryalıların cana yakınlığı, doğası insana huzur veriyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce de Erenler’de başkanlık yapmış, şehri yakından tanıyan bir isim. Şehrin bütün sorunlarını yakından takip ederek, çözümler üretiyor. Kısa sürede çok önemli çalışmalar hazırlamış. Tebrik ediyorum” dedi.

Vergi iadelerinden doğan gelir kaybı çözülecek
Sakarya’nın vergi iadelerinden doğan gelir kaybının çözüleceğini deklare eden Bakan Turhan, “Sayın Cumhurbaşkanımızla Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda bir aradaydık. Sakarya’nın gelirlerinde yaşanan sorunu çözeceğiz. Gelirlerin artması ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’nin vizyonuyla Sakarya’nın projeleri artacak” dedi.

Kamulaştırmalar yatırımları hızlandırır
Raylı sistemler ve ulaşım altyapısında kamulaştırmaların önemli bir noktada yer aldığını belirten Bakan Turhan, “Altyapı yatırımları yüksek maliyetli yatırımlar. Özellikle raylı sistemler yerel yönetimlerin bütçesiyle yapılması çok kolay olmayan, merkezi hükümetimizin desteklerinin çok önemli olduğu bir alan. Burada raylı sistem ihtiyacının olması ve fizibilitesinin uygun olması büyük önem arz ediyor. Yaptığımız yatırımlarda önemli bir kısmı kamulaştırmalar oluşturuyor. Yerel yönetimlerimiz kamulaştırma noktasında adım attığında projeleri yatırım programlarına daha kolay alabiliriz” dedi.

Sakarya’nın projeleriyle yakından ilgileneceğiz
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Sakarya’da önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade ederek sözlerini sürdüren Bakan Turhan, “Bakanlık olarak bugüne kadar Sakarya’ya nasıl baktıysak, bundan sonra da aynı şekilde bakacağız. Sakarya’nın projeleriyle yakından ilgileneceğiz. Gereken şartların oluşmasıyla projeleri yatırım programına alıp icraatına başlarız. Sakarya en iyi projeleri hak eden bir şehir ve bu projeler lüks değil, bir ihtiyaç” dedi.