HABERLER

Sakarya’nın Geleceği İçin

Tamamlanan ‘Sakarya Şehir Kimliği Çalıştayı’ ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Poyraz, “Biz şehirlerin bir kimliği olduğunu biliyor, bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Tamamladığımız çalıştay da bu amaca hizmet edecek. Yeni projeler, şehir kimliğine katkı sunacak dev yatırımlar da çalıştayda ele alındı. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenen ‘Sakarya Şehir Kimliği Çalıştayı’ Hanedan Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Programa Vali Yardımcısı Akın Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Poyraz, ilçe belediye başkanları, Kent Konseyi Başkanı Ahmet İşgüzar, Sakarya Yerel Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Özgür Aygün, Muhtarlar Derneği Başkanı Erdal Erdem, oda başkanları, STK Temsilcileri, akademisyenler ve bürokratlar katıldı.

‘Sakarya Şehir Kimliği Çalıştayı’
Daha önce şehir kimliği ve mirasını korumak amacı ile başlatılan çalıştayların 15.’sinin Sakarya’da gerçekleştirileceği ifade edilmiş, geçtiğimiz günlerde ise çalıştayın tanıtım toplantısı geniş bir katılımla düzenlenmişti. Şehre vizyon belirlemek hedefi ile gerçekleşen ‘Sakarya Şehir Kimliği Çalıştayı’, ‘Sakarya’nın geleceği’ ve ‘Geleceğin Sakarya’sı’ hedeflerine yönelik önemli bir tamamlayıcılık üstlenecek. Gerçekleşen çalıştayın ardından tüm aktörlerden elde edilen veriler şehir tanıtımı ve raporlama süreçlerine dahil edilecek.

Dev Yatırımlar Gelecek
Tamamlanan ‘Şehir Kimliği Çalıştayı’nın şehre hayırlı olmasını temenni eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Poyraz, “Sayın Başkanımız Zeki Toçoğlu’nun da ifade ettiği gibi; Sakarya Dünya’nın en yaşanabilir şehirleri arasında yer almaya adaydır. Biz şehirlerin bir kimliği olduğunu biliyor, bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Tamamladığımız çalıştay da bu amaca hizmet edecek. Yeni projeler, şehir kimliğine katkı sunacak dev yatırımlar da çalıştayda ele alındı. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.

Önemli Başlıklar
Şehir kimliğine yönelik oldukça verimli bir çalıştay gerçekleştirildiğini kaydeden Muhtarlar Derneği Başkanı Erdal Erdem, “Sivil toplum kuruluşlarının da şehrimizin vizyonunun belirleneceği böylesine önemli bir çalıştayda yer alması oldukça önemli. Şehrimizin tarihi, kültürel birikimi, doğal güzellikleri, konumu ve ekonomik gelişmişliği gibi başlıkların değerlendirildiği geniş yelpazeli bir çalıştay oldu. Ayrıca çevre sorunları ve çözüm yolları üzerine de görüşler paylaşıldı. Toplantının ‘Geleceğin Sakarya’sı hedefine hayırlar getirmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Yeni Sakarya
Şehir Kimliği Çalıştayı’nı tüm aktörlerin fikirlerini serbestçe ortaya koyabildikleri bir ortamda tamamlandığının altını çizen Kent Konseyi Başkanı Ahmet İşgüzar, “Şehirlerin geleceklerini belirlemede bu tarz çalıştayların oldukça önemli bir yeri var. Çalışmaya katılan tüm ortakların fikir ve kanaatlerinin aynı şekilde rapor edilecek olması yeni Sakarya’nın inşası açısından çok değerlidir. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir şehir bırakmak konusunda ciddi bir mesafe alınacağına inanıyorum” dedi.

Kardeşlik Coğrafyası
Sakarya Yerel Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Özgür Aygün ise yaptığı değerlendirmede, “Şehrin markalaşmasında önemli bir sacayağı olacağına inandığım çalıştayın öncelikle şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Siyasilerinden yöneticilerine, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden akademisyenlere kadar geniş katılımlı bir çalıştay oldu. Kardeşlik Coğrafyası Sakaryamızın hızla büyümesi ve gelişmesine katkı sunacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.