HABERLER

MTB Cup nefes kesti

Uluslararası Dağ Bisikleti Şampiyonası MTB Cup yarışları Sakarya Üniversitesi Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu tarafından startı verilen 8 ülkeden 47 sporcunun yer aldığı Elit Erkekler kategorisi yarışını Rus bisikletçi Anton Sintsov birinci sırada tamamladı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi himayesinde düzenlenen Uluslararası Dağ Bisikleti Şampiyonası MTB Cup ‘Sağlıklı Bir Gelecek İçin Pedal Çevir’ temasıyla Sakarya Üniversitesi Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Günün ilk yarışları Genç Erkekler ve Elit Kadınlar kategorilerinde koşulurken, heyecanın zirveye çıktığı Elit Erkekler kategorisi yarışında startı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu verdi. TRT Spor’dan canlı olarak yayınlanan Elit Erkekler yarışını Rus Bisikletçi Anton Sintsov birinci olarak tamamladı. Yunanistan’dan Antoniadis Dimitrios ikinci olurken, Ukraynalı bisikletçi Dmytro Titarenko ise üçüncü sırada yer aldı.

Şehrin marka değerine katkı
Yarışma startını vermesinin ardından açıklamalarda bulunan Başkan Toçoğlu, “2020 Uluslararası Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonası’na Sakarya olarak ev sahipliği yapacağız. Bu tür müsabakalar bizim açımızdan 2020’deki yarışmaya hazırlık anlamında değerlendirilebilir. Bugün onun startını verdik. Biliyorsunuz bugünlerde Sakarya’da spor dolu günler geçiriyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak sporun her branşında katkılarımız ve çalışmalarımız devam ediyor. Karatede çok güzel sonuçlar aldık. Bugün Sakaryasporumuz Diyarbekirsporla İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda Play-Off final müsabakası oynayacak. Basketbol takımımız 4’lü finale kaldı ve ilk maçını kazandı. Umut ediyoruz ki basketbol takımımız Süper Lig’e çıkacak. Bu tür yarşmaların hem şehrimizin tanıtılması, hem marka değerinin yükselmesi açısından çok ciddi katkıları olacağını düşünüyorum. Bugünkü yarışmanın sporcu arkadaşlarımız için, şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Elit Erkeklerde şampiyon Sintsov
Kampüs içerisinde bulunan Sakarya Üniversitesi Stadyumu’ndan start alan bisikletçiler hazırlanan zorlu parkurda 7 tur tamamlayarak 28 kilometrelik mesafe katettiler. Ortalama 272 metrelik tırmanış parkurunun yer aldığı yarışlar 27 derece sıcaklıkta gerçekleştirildi. Son üç yılın Türkiye Şampiyonu, Balkan Şampiyonası ikincisi Abdülkadir Kelleci yarışlarda ‘1’ sırt numarasıyla mücadele ederken,  geçen yıl düzenlenen Sakarya Cup’ı şampiyon olarak tamamlayan Rus bisikletçi Anton Sintsov ise Sakarya’daki şampiyonluk unvanını korumak için yarıştı. Elit Erkekler kategorisindeki yarışmayı Rus Anton Sintsov birinci sırada tamamlayarak unvanını korudu. Yunan Bisikletçi Antoniadis Dimitrios ikinci oldu. Üçüncü sırayı ise Ukraynalı Dmytro Titarenko aldı. Türkiye adına yarışan yarışmacılardan Abdülkadir Kelleci dördüncü, Yunus Emre Yılmaz ise beşinci sırayı alarak puan toplamayı başardılar. En üstün bir altında ‘Klas 1’ kategorisinde yer alan C1 yarışları Dünya Şampiyonası ve Olimpiyatlar için puan veriyor.