Büyükşehir Belediyesi tarafından 53 bin metrekare alan üzerinde kısa süre önce hayata geçirilen Seracılık Mükemmeliyet merkezinde gerçekleştirilen hasada katılan Başkan Yüce, “İlk fide dikiminin ardından 60 gün gibi kısa bir süre sonra ilk hasadımıza başlamıştık. Şimdiye dek, 30 bin kilogram domatesin hasadını yaparak piyasa ile buluşturduk. Sakaryamızın bereketi çok şükür sofralardaki yerini aldı” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal projeleri tek tek tamamlanıyor, tamamlanan projeler vatandaşlarla buluşuyor, sofralardaki yerini alıyor ve ülke ekonomisine can vererek istihdama katkı sağlamaya devam ediyor. Son olarak tarımsal anlamda vizyon projelerden bir tanesi olan Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde kısa süre önce başlayan hasat sonrasında domatesler, İstanbul Hali ve Sakarya’nın zincir marketlerindeki yerini aldı. Kısa bir süre zarfında 30 ton domatesin pazara sunulduğu merkezde yıl boyu üretim yapılabilecek.  Başkan Yüce, “Şimdiye dek 9 bin kasaya tekabül eden 30 bin kilogram domatesi pazara indirdik. Yıl boyu hasat hedeflediğimiz tesiste domates üretim hedefimiz ise bin 250 ton” dedi.

Kısa sürede 30 ton üretim
Başkan Yüce, “Sakaryamızı her alanda kendisinden söz ettiren marka bir şehir yapma gayretimiz göreve geldiğimiz ilk günden bu yana devam ediyor. Şehrimizdeki doğal kaynaklarımızı en etkin şekilde değerlendirmek amacıyla jeotermal kaynaklı topraksız tarım yapabileceğimiz, 53 bin metrekare alan üzerinde, MARKA desteğiyle Seracılık Mükemmeliyet Merkezini kurduk ve üretime başladık. Dünya standartlarının üzerinde kurduğumuz bu tesiste organik bir üretim gerçekleştiriyoruz. Çok şükür bugün burada üretilen domateslerin kasalardaki yerini alarak marketlere indiğini de gördük. Şimdiye dek 9 bin kasaya tekabül eden 30 bin kilogram domatesi pazara indirdik. Yıl boyu hasat hedeflediğimiz tesiste domates üretim hedefimiz ise bin 250 ton. 200 yıl önce Osmanlı’nın mutfaklarını süsleyen bu topraklar bugünde ülkemizin sofralarını süslüyor” dedi.

İhracata hazırız
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Hayata geçirdiğimiz ve hayata geçireceğimiz projeler ile dünyada beklenen küresel gıda krizine karşı şehrimizi ve ülkemizi en iyi şekilde hazırlıyoruz. Projelerimizi hazırlarken kendi kendine yeten bir şehir hayal ederken çok şükür bugün, şehir dışına yani yakınımızda bulunan metropollerin meyve sebze haline ürün gönderir hale geldik. Biz kendimizi ihracata hazırladık, ürünlerimize yurt dışından ciddi bir talep var. Gıda krizi ihtimali nedeniyle uygulanan ihracat yasağı ortadan kalkar kalkmaz, ürünlerimiz Büyükşehir Belediyesi menşeili kutularla yurtdışı vitrinindeki yerini de alacak. Şehrimizde tarım ve hayvancılık noktasında başlattığımız üretim atağını en küçük bireylere kadar aşılayarak nesiller boyu aktarmak istiyoruz. Orta Asya’dan günümüze kadar Türk kültürünün bir parçası olan üretim ve kendi kendine yeterliliğin azalmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.