Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından ‘Engelsiz Kent Sakarya’ sloganıyla belediye personellerine yönelik gerçekleştirilen eğitimler devam ediyor. İris, “Çalışmalarımız sayesinde erişilebilirliğin her vatandaşımıza duyarlılık kazandırmasını temenni ediyoruz. Çünkü erişilebilirlik temel bir insan hakkıdır” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Engelsiz Kent Sakarya’ konulu eğitim seminerleri Arifiye, Erenler, Ferizli, Karapürçek, Kocaali ve Sapanca devam etti. Belediye personellerine yönelik düzenlenen eğitimlerde Erişilebilirlik Uzmanı Mehtap Yılmaz konuşmacı olarak katıldı.

En Temel İnsan Hakkı
Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Nurcan İris, “Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü olarak engellilerle ilgili her alan da olduğu gibi; engellilerin en büyük problemlerinden birini oluşturan Erişilebilirlik konusunda da duyarlılık oluşturma ve konuyla ilgili bilinç geliştirme çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalar sayesinde Erişilebilirliğin her vatandaşımıza duyarlılık kazandırmasını temenni ediyoruz. Çünkü erişilebilirlik temel bir insan hakkıdır. Çevreye bakışımız 'bir gün ben de engelli olabilirim' mantığı ile değil, öncelikle temel insan hakkı olarak düşünerek bakmalıyız” dedi.

Engelsiz Bir Kent İçin
İris, “Engellilerle ilgili yapılan düzenlemeler aslında toplumun tüm kesimlerini kapsamaktadır. Büyükşehir Belediyesi olarak ‘Engelsiz Kent Sakarya’ sloganıyla yola çıktık. Bir rampa yapıyoruz ve engelli rampası diyoruz. Ama bu rampayı herkes kullanabilir, bebek arabalı olan, ağır bir bavul taşıyan, bisiklet kullanan herkes buna ihtiyaç duyabilir. Ya da engelli asansörü, alçak tabanlı otobüsler, kaymaz yer malzemeleri, tutunma bantlı tuvalet kabinleri engellilerin yanı sıra herkesin ihtiyacına yönelik uygulamalar olabilir. Kentleri planlarken temel amacımızın, ‘Engelliler için planlayarak aslında herkes için planlamaktır' olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.