Engelliler Ücretsiz Taşınıyor

Yapılan çalışmalar ile ilgili bilgiler de veren Davut Yüce, “Sakarya’da yaşamını sürdüren ve toplu taşıma araçlarını kullanamayan özürlülere Sakarya ili içerisinde ücretsiz taşıma hizmeti veriyoruz. Özürlülerin sosyal hayata katılımını sağlamak, özürlü yakınlarının çalışma hayatını kolaylaştırmak, yakını olmayan veya yakını olduğu halde kendisi ile ilgilenecek durumda olmayan özürlülerin güven içinde sokağa çıkmalarını ve ihtiyaçlarını rahatça temin etmelerini sağlayarak sosyal hayatın içerisinde daha fazla yer almalarına katkı sağlıyoruz. Özürlüleri kamu kurum ve kuruluşlarına, alışveriş merkezlerine, akraba ziyaretlerine, bankalara vb. gitmek istedikleri tüm mekânlara taşıyoruz” şeklinde konuştu.

Engelli ve ailelerine rehberlik ve danışmanlık hizmeti
Engelli ailelerine rehberlik hizmeti verdiklerini de belirten Yüce, “Daire Başkanlığımıza bağlı Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğümüzde bilgilendirme, yönlendirme ve danışmanlık hizmetleriyle birlikte özürlü kaydı da yapılmaktadır. Özürlüler, özür grubu, yaş, cinsiyet vb. kategorilerin bulunduğu bir programa kaydedilmekte, böylece Sakarya’ya ait bir özürlüler veritabanı oluşturulmaktadır. Tüm özürlüler, özürlü yakınları, kurumlar ve vatandaşlar telefonla veya müdürlük merkezine gelerek bu hizmetten faydalanabilmekte, taleplerine bağlı olarak kurum bünyesinde ya da kurum dışındaki ilgili birimlere yönlendirilmektedir” diye konuştu.

Medikal yardımlar yapıyoruz
Engellilere medikal yardımlar yaptıklarını ifade eden Davut Yüce, “Engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmesini sağlamak ve onların bağımsız hareket etmelerine destek olmak amacıyla, sosyal güvencesi olmayan ve ihtiyaç duyduğu medikal malzemeyi almaya ekonomik gücü yetmeyen vatandaşlarımıza, tekerlekli sandalye, akülü araba, yürüteç ve tuvaletli sandalye yardımında bulunuyoruz” dedi.

Sosyal ve kültürel etkinlikler düzenliyoruz
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce son olarak şunları kaydetti; “Toplumda engelli olmak konusuna dikkat çekmek hem de engellilerimizin evlerinden dışarı çıkarak farklı ve keyifli zaman geçirmelerini sağlamak amacıyla etkinlikler düzenliyoruz. Her yıl programlar düzenleyerek engelli vatandaşlarımız ve aileleri ile bir araya geliyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımıza hizmetlerimiz artarak devam edecek”.