HABERLER

En Büyük Sorumluluk Aileye Düşüyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Çocuklarımızı Madde ve Madde Bağımlılığından Koruyalım’ konulu konferansta konuşan TUBİM İl Temsilcisi Harun Yıldırım, “Gençleri madde bağımlığından korumada en büyük görev ailelere düşüyor. Aileler her zaman çocuklarının sorunlarını dinlemeliler. Çocuklarının arkadaş ortamını, nereye gittiğinden, nerelerde vakit geçirdiğinden her zaman haberdar olmalılar” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Aile ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Çocuklarımızı Madde ve Madde Bağımlılığından Koruyalım’ konulu konferansların ilki SGM’de gerçekleştirildi. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, Aile ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürü Betül Karapınar ve vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleştirilen programda çocukları uyuşturucu kullanmaya yönelten sebepler ve bağımlılık konusunda ailelere düşen sorumluluklar katılımcılar ile paylaşıldı.

Psikolojik Durumlar Önemli
Konferansa konuşmacı olarak katılan TUBİM (Türkiye Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi) Sakarya Temsilcisi Harun Yıldırım, “Gençler; gerginlik, öfke, sıkıntı gibi psikolojik durumlarla başa çıkmak için madde kullanımına başvurabiliyor. Aile üyeleri arasında alkol ve diğer madde kullanımlarının söz konusu olması gençlerin madde kullanmaya başlamasında önemli bir rolü oynuyor” diye konuştu.

Aileler Haberdar Olmalı
Yıldırım konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Gençleri madde bağımlığından korumada en büyük görev ailelere düşüyor. Çocuklar tüm problemlerini öncelikle anne ve babalarına açabilmeliler. Ergenlik döneminde gelecek için her an problem oluşturabilecek girişimleri olabilir. Kararlarında isteksizlik görülebilir. Aileler her zaman çocuklarının sorunlarını dinlemeliler. Çocuklarının arkadaş ortamını, nereye gittiğinden, nerelerde vakit geçirdiğinden her zaman haberdar olmalılar."

Tüm İlçelerde
Gerçekleştirilen programın sonunda Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Yüce, Yıldırım’a teşekkür ederek günün anısına çiçek takdim etti. Yapılan açıklamada ise, ‘Çocuklarımızı Madde ve Madde Bağımlılığından Koruyalım’ konulu konferansların tüm ilçelerde düzenleneceği, programlara tüm vatandaşların davet edildiği ifade edildi.