HABERLER

Doğrusunu Bilmek Hayat Kurtarır

Doğrusunu bilmek hayat kurtarırDoğrusunu bilmek hayat kurtarırDoğrusunu

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen ilk yardım eğitimi sertifika teslim törenine katıldı. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun yanı sıra Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, Adapazarı Belediyesi Başkanvekili Erol Aydın, Büyükşehir Belediyesi Tıp Merkezi Başhekimi Uzman Dr. Aydın Sarı ve ilk yardım eğitimi alan kursiyerler katıldı.


Yanlış bilinen doğrular için
Büyükşehir Belediyesi’nin ‘İlk Yardım Hayat Kurtarır’ projesi kapsamında düzenlediği ilk yardım kursları sertifika töreni yapıldı. Kursiyerler adına bir konuşma yapan Vildan Yılmaz, “İlk yardım kursları için öncelikle kendi adıma ve kursiyer arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Eğitimlere katıldıktan sonra anladık ki yaptığımız pek çok şey yanlışmış. Hocalarımızdan öğrendiğimiz kadarıyla dokunmamamız hayat kurtarıyormuş. Bizlere bu imkânı sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeki Toçoğlu’na çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


Gerekeni biliyorlar
İlk yardım eğitmeni Deniz Aydın ise, “Büyükşehir Belediyesi ilk yardım kurslarını 3 yıldan beri düzenliyor. İlk yardım konusunda birçok şeyi yanlış biliyoruz. Bazen bir dokunuş hayat kurtarırken bazen de hayata mal olabiliyor. Kursiyerlerimize en azında ilk yardımda dokunmamayı öğrettiğim için çok mutlu hissediyorum kendimi, dokunmaları gereken durumlarda da ne yapmaları gerektiğini artık biliyorlar. Bunun için Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.


2 bin kişiye eğitim
İlk yardım kursları ile bugüne kadar 2 bin kişiye ulaştıkların belirten Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, “Yaklaşık üç yıldan beri ilk yardım hayat kurtarır projesi ile vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Tüm kursiyerlere teşekkür ediyorum. Bugüne kadar 2 bin kişiye eğitim vermiş olduk. İnşallah bu sayıyı her geçen gün arttırmaya çalışıp daha çok cana dokunulmasını sağlayacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımıza, bizlere vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Sosyal yaşama katkı
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Vatandaşlarımızı her alanda sosyal yaşama katkıda bulunmasını sağlamak, kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamak üzere yaptığımız çalışmalardan bir tanesi de ilk yardım kurslarımız. Biliyorsunuz SAMEK tarafından düzenlenen kurslarla vatandaşlarımızı sosyal hayata katkı sağlamalarına yardımcı olmak adına çeşitli kazanımlar elde ettik. Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim. İnşallah ilk yardımı gerektirecek olaylarla karşılaşmazsınız ama böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk müdahalenin nasıl yapılacağını bilen birçok kardeşimizin aramızda olduğuna inanıyorum. Kursiyerlerimize ve hocalarımıza katılımlarından ve emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


Başkan Zeki Toçoğlu programın sonunda,  ilk yardım eğitimi alan kursiyerlere sertifikalarını teslim etti.