HABERLER

Doğa Yürüyüşleri Başlıyor

Doğa Yürüyüşleri BaşlıyorDoğa Yürüyüşleri BaşlıyorDoğa Yürüyüşleri Başlı

İlk kayıt 1 Ekim
Her parkurun kayıtları ilgili haftanın içerisinde yapılacak. Yürüyüşler için ilk kayıtlar 01 Ekim Pazartesi günü alınacak. Yürüyüşe katılmak isteyenler kayıtlarını internet aracılığıyla Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal web sitesi www.sakarya.bel.tr adresinden yapacaklar. Kayıtlar, ilgili hafta içerisinde Pazartesi günü saat: 08.30’da başlayacak, Perşembe günü saat 17:30’da sona erecek. Doğa Yürüyüşlerine katılmak isteyenlerin kurumsal web sitesi www.sakarya.bel.tr adresinden yapılan kayıt sonucunda mail adreslerine gönderilen risklerin kabul ve onay belgesini imzalayarak ilgili hafta içerisinde Perşembe günü saat 17:30’a kadar Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na teslim etmeleri gerekiyor. Otobüsler Pazar günleri saat: 08:30’da Kent Meydanı’ndan hareket edecek. Doğa yürüyüşleri ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Şube Müdürlüğü’nün 241 20 02 - 241 20 90 no’lu telefonlarını arayabilirler. Doğa Yürüyüşleri Programı ise şöyle:


2012 Sonbahar Dönemi Doğa Yürüyüşleri Parkur Bilgileri

S.   Tarih         Parkur                                         Uzunluğu            İlçesi           Merkeze Mesafesi
1    07 Ekim    Taraklı Orman Gözetleme          12 km - 15 km    Taraklı        45 km + 45 km
2    14 Ekim    Öküz Ovası Yaylası                  18 km               Hendek       60 km + 60 km
3    21 Ekim    Kaymakam Suyu Yaylası           14 km - 17 km    Pamukova   65 km + 65 km
4    04 Kasım  Kerem Ali Çamlıca Gölü             18 km               Akyazı         45 km + 45 km
5    11 Kasım  Menekşe Solak                       16 km               Geyve         28 km + 28 km
6    18 Kasım  Kılavuzlar - Sultanpınar Yaylası  18 km               Taraklı        70 km + 70 km
7    25 Kasım  Kıran Yurt Yaylası                    11 km              Pamukova    58 km + 58 km
8    02 Aralık  Sülüklü Göl                             15 km - 18 km   Akyazı         60 km + 60 km


Trekking nedir?
Trekking, doğada yapılan yürüyüşlere genel olarak verilen isimdir. Trekking, doğada bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan, genelde hafif tempolu sportif yürüyüşlerdir.

Trekking özel bir yetenek gerektirmez. Yediden yetmişe sağlıklı olan herkes yapabilir. Genelde temiz hava almak, spor yapmak, sağlığımızı korumak, fotoğraflamak, keşfetmek, anlamaya çalışmak, doğa ile iç içe yaşamayı öğrenmek gibi türlü sebeplerle doğada yürüyüşler yaparız. Trekking ya da doğa yürüyüşleri insana doğayı ve kendini keşfettiren, tanıtan ve öğreten bir eğiticidir. Doğa yürüyüşleri işte bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için en güzel adımları sağlar bize.

Bugün Trekking, şehrin stresinden kurtulmak isteyenlerin, hafta sonu günübirlik şehre yakın parkurlarda profesyonel rehber eşliğinde gerçekleştirdikleri bir spor durumundadır. İnsanın sağlığını korumak, kendine olan güvenini kaybetmemek, doğaya olan sevgisini artırmak için uzun seneler zevkle yapacağı yegâne spordur. Araştırmalar düzenli, tempolu ve devamlı bir yürüyüş yaşantısının önce fizyolojik ve akabinde psikolojik değerinin olduğunu kesin olarak göstermektedir.
- Doğa Yürüyüşleri, 18 yaşını tamamlamış, sağlık problemi olmayan (tansiyon, kalp, ortopedik sorun) ve halka açık olan bir etkinliktir.
- Kumanya (sandwich, limonata, su) Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecektir.
- Seçilecek parkurlar, teknik bilgiler (km olarak uzunluğu, yükseklik, kapalı alan) açısından değerlendirilerek kayıt yaptırılması tavsiye edilir.
- Yürüyüşler esnasında katılımcı grubun kondisyon ve fiziksel durumuna, meteorolojik şartlara göre parkur uzunluğunun belirlenmesi ve güzergah değişikliğinin yapılması doğa yürüyüşü rehberlerinin inisiyatifindedir.
- Meteorolojik şartlara göre parkur sıralamalarında ve parkurlarda değişiklik yapılabilir.


Sakarya Büyükşehir Belediyesinin düzenlemiş olduğu Doğa Yürüyüşlerine,
- Katılım ücretsizdir.
- 18 yaşını tamamlamış, sağlık problemi olmayan (tansiyon, kalp, ortopedik sorun) tüm halkımıza açık bir etkinliktir.
- Seçeceğiniz parkurların teknik bilgilerini (km olarak uzunluğu, yükseklik, kapalı alan) açısından değerlendirerek kayıt yaptırınız.
- Yürüyüşler esnasında katılımcı grubun kondisyon ve fiziksel durumuna, meteorolojik şartlara göre parkur uzunluğunun belirlenmesi ve güzergah değişikliğinin yapılması Sakarya Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Şube Müdürlüğü’nün inisiyatifindedir.
- Meteorolojik şartlara göre parkur sıralamalarında ve parkurlarda değişiklik yapılabilir. 
 

Katılımcılar için gerekli malzemeler
- Bileği saran altı tırtıklı bot
- Yedek t-shirt, yedek atlet
- Hava koşullarına göre, su ve soğuk geçirmeyen dış katman giysisi (Yağmurluk, Polar v.s)
- Yedek Ayakkabı, -Yedek çorap
- Yedek su, şekerleme
- Tüm malzemeler için sırt çantası.

Not: Yukarıdaki malzemeleri mutlaka yanınızda bulundurunuz!