Büyükşehir Belediyesi YADEM ekipleri, yaşlılara rutin olarak yaptıkları kişisel bakım ziyaretleri sırasında evinde solunum değerleri ve nabzı oldukça düşmüş halde buldukları 82 yaşındaki Fikriye Barutçuoğlu’nu yaptıkları ilk müdahale ile hayata bağladı.

Büyükşehir Belediyesi Yaşlı Destek Merkezi (YADEM) Sakarya’nın tüm bölgelerinde bir ele, nefese ihtiyaç duyan her yaşlının elinden tutuyor. YADEM, ihtiyaçlara yönelik kurduğu farklı birimlerle vatandaşın kapısını çalıyor. Ekipler, aktif olarak yardıma ihtiyaç duyan yaşlılara kişisel bakım, refakat, evde bakım hizmeti veriyor ve evlerine sıcak aş ulaştırıyor. Son olarak Serdivan’da kişisel bakım için adresleri ziyaret eden personeller, Yukarıdereköy’de yaşayan 82 yaşındaki Fikriye Barutçuoğlu’nun zilini çaldı.

Hemen eve girip müdahale ettiler
İçeriden ses alamayınca durumdan şüphelenen ekipler, yaşlı kadının rahatsızlandığını fark edip eve girdi. Uzun yıllardır yatalak olan ve tedavi gören yaşlı kadına ilk müdahaleyi yapan evde bakım ekipleri 112’ye haber verdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, YADEM’in de yardımıyla yaşlı kadını araca götürüp hastaneye sevkini sağladı. SEAH’ta müdahale edilen kadın yoğun bakıma alındı. Hayati bir zamanda ekiplerin fark etmesiyle müdahale edilen kadının evde bulunduğu sırada nabzının ve solunum seviyesinin ciddi oranda düştüğü belirlendi. Yaşlı kadının tedavisi devam ederken, eşi ve ailesi duyarlılıklarından dolayı Büyükşehir’e teşekkür etti

Bir ses, bir el bekleyen her yaşlının yanında
Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Şehrimizin her noktasında bir sese, bir dokunuşa ihtiyaç duyan tüm vatandaşlarımızın yanında olduk, olmaya devam ediyoruz. İlk dönemde düşük olan üye sayımız kısa sürede binlere ulaştı. Hizmetlerimiz arasında en büyük teşekkürü aldığımız birimlerimiz arasında YADEM bulunuyor.  Bize ihtiyacı olan tüm yaşlılarımızın noktasını tespit edip daha sağlıklı bir yaşam için hepsinin yanında olacağız. Rutin bir ziyaretimiz sırasında personelimizin fark edip müdahale ettiği ve şu anda tedavi gören Fikriye Teyze’mize acil şifalar diliyoruz”