HABERLER

Atık Yönetiminde Bir İlk Daha

Büyükşehir Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Türker Vardar tamamlanan çevre yatırımları, yeni projeler, çevre kirliliği ve diğer alanlardaki tüm çalışmalar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Vardar, “Evsel katı atıkların geri kazanılacağı, elektrik ve gübre üreteceğimiz Entegre Katı Atık Yönetimi Projemizde planlama çalışmaları devam ediyor. Bu proje ile çöpten elektrik ve gübre üreten bir tesisimiz olacak. İnşallah Türkiye’de örnek alınacak bir projeyi gerçekleştireceğiz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın görevlerini sayacak olursak neler söyleyebiliriz?
Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı olarak Park ve Bahçeler, Çevre Koruma ve Geliştirme ve Atık Yönetimi Şube Müdürlülükleri altında hizmetlerimizi sürdürmekteyiz. Büyükşehir Belediyemiz sorumluluğu altında bulunan yerlerde, park ve yeşil alanlarda, yeni yaşam alanları oluşturmak ve mevcut yaşam alanlarının sürekliliğini sağlamayı ön planda tutuyoruz. Gelecek kuşaklarımızın bilinçli ve duyarlı yetişmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü ve okullarla işbirliği ile eğitim çalışmalarına da önem gösteriyoruz. Hafriyat yönetimi ve denetimi, Gürültü yönetimi ve denetimi, bitkisel ve madeni atık yağlarının yönetimi gibi alanlar ve konular ile yakından ilgileniyoruz.

Şehir estetiği denilince ne anlamalıyız?
Şehirler bir topluluğun içinde barındırdığı toplumsal, siyasal, kültürel, ruhsal zenginliğinin en önemli göstergesidir. Kent estetiği, ortak yaşam kültüründen yani kamusal alanların estetik yoldan üretilmesi, biçimlendirilmesi, dönüştürülmesi ve estetik değer olarak geleceğe taşınmasıyla başlar. Kenti kent yapan önemli iki faktör zaman içinde geriye doğru giderek köklerimizi hissetmek ve buradan ileriye doğru uzanmaktır. Erkek, kadın, çocuk, kentli, engelli, yabancı, yaşlı, genç herkese açık bir kültür alanı olan kent estetiği, tepeden bakılan bir nesne değil gündelik hayatın doğallığı içerisinde insanları geleceğe yönlendirecek ve moral duygularını güçlendirecek bir yaşam alanıdır.

Şehir estetiği diyince hemen şehir genelinde gerçekleştirilen çalışmalar akla geliyor.  Caddeler, kavşaklar rengârenk bir hal aldı. Düşünceleriniz neler?
Çalışmalarımızı gerçekleştirirken insan psikolojisi ve ruh halini olumlu yönde etkileyecek uygulamalar yapmaya gayret gösteriyoruz. Tüm çalışmalarımıza işlediğimiz empatik yaklaşımın böylesine güzel ve olumlu bir şekilde karşılanması bizleri de haliyle memnun ediyor. Çalışma arkadaşlarımızla 3G olarak nitelendirdiğimiz Güven, Gönül ve Gayret. Ekip arkadaşlarımız ile birbirimize güvenimiz tam olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İşlerimizi yaparken bu işlere gönlümüzü veriyoruz. En önemlisi de elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. Böylelikle yapmamız gereken çalışmalarda motivasyonumuz hep üst düzeyde oluyor.

Karasu yeni sahiline kavuştu. Yeni sahil ile birlikte Karasu’nun çehresi değişti. Bu konuyla ilgili düşünceleriniz neler?
Kuzey bölgelerimiz gerçek anlamda Türkiye’nin en iyi sahillerine sahip. Daha önceden hiçbir özelliği bulunmayan plajda önemli çalışmalar gerçekleştirerek Karasu’ya yeni bir sahil parkı kazandırdık. Tatil dönemlerinde Karasu’yu tercih eden vatandaşlarımızın tatillerini daha rahat ve huzurlu bir şekilde geçirebilmeleri adına güzel bir çalışmayı Büyükşehir Belediye Başkanımızın öncülüğünde hayata geçirdik. Bu tarz uygulamalar şehir kimliğine ve estetiğine olumlu yönde katkılar sunmaktadır.

Fabrika atıklarına karşı disiplini elden bırakmıyorsunuz. Bu konuda nasıl bir yöntem izleniyor?
Fabrika atıklarının çevreye zarar vermeden bertarafı hususunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Çevre denetim personelimiz ve çevre zabıtamızda denetimlerine aralıksız devam etmektedir. Fabrikalarımızı da çalışmalarını güncel Çevre Kanun ve Yönetmeliklerine uyumlu hale getirmesi, teknik kapasitelerinin geliştirmesi için kendilerine gerekli uyarılarda bulunmaktayız.

Çevre konusunda şehir genelinde gerçekleştirilen çalışmalardan bahsedecek olursak neler söylersiniz?
Çevre konusunda büyük ölçekli yatırımlarımız mevcut ve bazı büyük ölçekli yatırımlarımız da proje aşamasındadır. Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ve Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi şehrimizde çevre konusunda önemli yatırımlardır. Ayrıca Evsel Katı Atıkların geri kazanılacağı, elektrik ve gübre üreteceğimiz Entegre Katı Atık Yönetimi Projemizde de planlama çalışmaları devam ediyor. Bu proje ile çöpten elektrik ve gübre üreten bir tesisimiz olacak. İnşallah Türkiye’de örnek alınacak bir projeyi gerçekleştireceğiz. Çevre konusunda önemli çalışmalarda birisi de açılacak olan fabrika ve sanayilerin çevreye zarar vermeden üretim yapmaları için önlemleri işletme açısından almalarını sağlıyoruz. Eğer açılacak olan işletme çevreye zarar vermesi muhtemel ise açılmasına müsaade etmiyoruz.

Gürültü Kirliliği konusunda da önemli çalışmalar söz konusu. İlçelere de gürültü kontrol cihazları alındı. İlerleyen zamanlarda daha geniş çalışmalar gerçekleştirilecek mi?
Gürültü konusunda ülkemizde örnek teşkil edecek çalışmalar gerçekleştiriyoruz. ‘Gürültüye Hassas Sakarya’ projesi ile gürültü ile ilgili konularda denetimler yapıyoruz. İlçe belediyelerimiz ile birlikte vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmak adına gürültüye karşı bir mücadele başlattık. Bu projemiz ile gürültüden rahatsız olan hemşerilerimize hızlı bir şekilde cevap vererek mağduriyetlerini gidermiş bulunuyoruz. Gürültü ile ilgili çalışmalarımız tabi ki bunlarla sınırlı değil. Stratejik Gürültü Haritası oluşturma çalışmalarımız da devam ediyor. Aralık ayında tamamlanmasından sonra stratejik eylem planı yapılacak ve bu eylem planı doğrultusunda bazı iyileştirmeler yapmayı planlamaktayız.

Okul dönemlerinde atık pil ve yağ toplama yarışmaları düzenleniyor. Bu yarışmalarla amaçlanan ne? Bu senede böyle bir organizasyon gerçekleştirilecek mi?
Atık pil ve atık yağ kampanyaları ile çevre duyarlılığı oluşturmaya çalışıyoruz. Ağaç yaş iken eğilir düşüncesi ile okul çağındaki çocuklarımıza çevre duyarlılığını, çevre bilincini, çevre sevgisini kazandırmak bizim en büyük amacımızdır. Oluşturacağımız bu duyarlılık ile atık pillerimizi ayrı toplayarak oluşturduğu kirliliğin önüne geçmek, bitkisel atık yağların lavabolara atılmasını engellemek, kanalizasyonlarımızı korumak ve tabi ki de büyük resimde çevremizi korumaktır. Her yıl kutlamakta olduğumuz 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde bu yarışmalarda dereceye giren okullarımıza çeşitli ödüller vererek onurlandırıyoruz.

Son olarak çevreye karşı vatandaşlarımızın duyarlı olmaları konusunda söyleyecekleriniz neler?
Her zaman ifade ediyoruz; çevreyi birlikte güzelleştirelim. Hemşerilerimizin çevre konusundaki hassas davranacakları konusunda herhangi bir şüphemiz yok. Çevreyi kirleten kişi ve kuruluşları görmeleri halinde bizlerle iletişime geçmeleri, çevre kirliliğini önlemek adına büyük önem taşımaktadır. Daha güzel, daha yaşanılabilir bir çevre oluşturmak için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz.