MÜDÜRLÜKLER

İletişim

Telefon : 44 44 054
Santral : 3651
Web : www.sakarya.bel.tr
E-Posta : trafik@sakarya.bel.tr

Raporlar

Trafik Atölyesi
SASKİ Genel Müdürlüğü, SEDAŞ, TÜRK TELEKOM ve AGDAŞ’ın ana cadde ve sokaklarda yapmış olduğu çalışmalarda trafik açısından gerekli emniyet tedbirleri alındı. Büyükşehir Belediyemize bağlı diğer servislerin yapmış olduğu tretuvar, orta refüj, asfalt yol dolgu ve tesviye çalışmalarında 24 adet yol kapamave önlem alma çalışması yapıldı. Trafik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Serdivan trafik eğitim parkında kurulan stantta; trafik haftası bisiklet turuna katılanlar arasında yapılan çekilişle 50 adet bisiklet dağıtıldı. Müdürlüğümüz çalışmaları hakkında bilgi verilip, vatandaşlara trafik ile ilgili broşürler dağıtıldı. Şehir Merkezi ve İlçe Belediye Merkezlerine toplam 97 adet bisiklet durağı montajı yapıldı.

Tabela Bölümü
Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı ile gerekli görülen ana cadde ve sokaklara trafik işaret levhaları dikildi. 2015 yılı içinde toplam 3.520 adet trafik işaret levhası, 142 adet Kavşak İçi Yön Bilgi levhası, 932 adet Bilgi İşaret Levhası montajı yapıldı (Mahalle ve Köy girişlerine). Trafik Şube Müdürlüğü atölyesinde 2015 yılı içinde toplam 2.587 adet trafik işaret levhası ve 1.046adet bilgi işaret levhası, 315 adet Kavşak İçi Yönlendirme Levhası imalatı yapıldı. Kavşak içi trafik güvenliğini arttırmak ve parklanmayı azaltmak amacıyla; 1.530 adet delineator duba, 20 adet şerit ayırıcı, 17 adet ayna, 2 adet LED’li güneş enerjili trafik levhası takıldı.

Çizgi Bölümü
Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde 45.100 kg termoplastik (sıcak) boya ile 234,8 km yol çizgi çalışması yapıldı. Kent merkezinde ve Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İlçe Belediye sınırlarındaki yollara sürücülerin trafik düzen ve güvenliğini sağlamak amacıyla 798,5km soğuk yol çizgi boyası ile çizgi çalışması yapıldı.7.000 kg beyaz çift komponent ve 6.675 kg sarı çift komponent boya ile1.234 dilim yaya geçidi çizgisi çizildi.

Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan yollarda trafik akışını rahatlatmak ve sürücülerin dikkatini yola vermelerini sağlamak için 90,7 km bordür taşı boyaması yapıldı. Kent Merkezi ve Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İlçe Belediye sınırlarındaki yollara sürücülerin trafik düzen ve güvenliğini sağlamak amacıyla;12.550 kg çift komponent boya ile 291 adet asfalt hız kesici boyandı.

Trafik Şube Müdürlüğü çizgi ekipleri tarafından beyaz ve sarı boya olmak üzere toplamda 500 kg boyaile Büyükşehir sınırları içerisinde milli eğitime bağlı okulların, resmi kurum ve kuruluşların talepleri doğrultusunda spor sahaları (basket ve voleybol vb.), oyun parkı ve tören alanı çizgileri çizildi. Kent içi ulaşımı sağlayan toplu taşıma araçlarının (servis araçları - minibüs - taksi - taksi dolmuş - parkomat ve özel halk otobüsleri) yolcu indi-bindi durak yerleri ile otopark yeri 900 kg (mavi, sarı, beyaz) boya ile çizildi. Erenler ve Serdivan ilçelerinde yeni yapılan bulvarlarda 2 km bisiklet yolu çizildi.

Sinyalizasyon Bölümü
Trafik Şube Müdürlüğü sinyalizasyon atölyesi tarafından; 3 adet yeni sinyalize kavşak, 5 adet kavşak yenileme, 4 adet akıllı kavşak ve 6 adet bas-geç kavşak çalışmaları yapıldı. Büyükşehir sınırları içerisinde bulunan sinyalize kavşakların genel kontrolleri yapıldı. Meydana gelen 213 kavşak sinyalizasyon arızasına müdahale edilip gerekli bakım ve onarımları yapıldı. 2015 yılı içinde trafik kazalarındameydana gelen 57 adet arızaya müdahale edilip kavşaklar çalışır duruma getirildi.

Yeni Yapılan Kavşaklar
- Akıllı kavşaklar; Kocaali Kavşağı, Geyve Eşme Kavşağı, Hendek Cumhuriyet Okulu Önü, Erenler Trafik Park.
- Yaya BAS-GEÇ sistemi kurulan kavşaklar; Çarşamba Pazarı, Çökekler Okulu Önü, Serdivan Sağlık MYO, Sapanca Kemalettin Sami Paşa Okulu, Akyazı Yeni Mah. Ada Caddesi, Çevreyolu Ozanlar.
- Yenileme Yapılan Kavşaklar; Donatım Kavşağı, Akyazı Kuzuluk Kavşağı, Bakkallar Kavşağı, Salko Cami Kavşağı, Patates Hali Kavşağı.

Trafik Kontrol Merkezi
Trafik Kontrol Merkezinde; kavşaklardaki kameralar canlı olarak izlenmektedir. Standart dışı yoğunluk gözlenen kavşaklarda yoğunluğun sebebi araştırılmaktadır. Yol çalışmaları sebebiyle oluşan yoğunluklar için alternatif yol yönlendirme çalışmaları yapılmaktadır. Yoğunluk sebebinin uzun sürebileceği veya kalıcı olduğu durumlar için ise Trafik Yeşil Işık Süreleri değiştirilerek kavşakta bekleme süreleri azaltılmakta ve trafik akışı iyileştirilmektedir.

Trafik Kontrol Merkezi ADARAY ile ilgili Çalışmalar
Adaray’ın geçiş yaptığı hemzemin geçitler kontrol edilerek bariyerlerin bakım ve onarımları yapıldı.