MÜDÜRLÜKLER

İletişim

Telefon : 44 44 054
Santral : 3621
Web : www.sakarya.bel.tr
E-Posta : toplu.tasima@sakarya.bel.tr

Haberler

Raporlar

Özel Halk Otobüsleri
Sakarya Büyükşehir sınırları dahilindeki 40 adet hatta, 608 adet Özel Halk Otobüsü bulunmaktadır.

Elektronik Ücret Toplama Sistemi (EÜTS)
Sakarya Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde 79 adet Belediye otobüsü ve 287 adet Özel Halk Otobüsünde olmak üzere toplam 366 araçta Kart54 validatörü bulunmaktadır. Adaray istasyonlarında 20 adet standart ve 7 adet engelli olmak üzere toplam 27 adet turnike bulunmaktadır. 29 adet Kart54, 80 adet aktif nokta, 104 adet epos bayi, 24 bilet bayisi olmak üzere toplam 237 adet bayi hizmet vermektedir. Bunun yanında Ofis garajında kart dolumu yapan bir adet Kiosk bulunmaktadır.

Araç Takip Sistemi (ATS)
Araç takip sistemi uygulamasına ilk olarak Belediye otobüslerinde, daha sonra kademeli olarak toplam 287 adet özel halk otobüsünde uygulamaya başlanılmıştır. Sisteme dâhil olan tüm araçların geçmişe dönük güzergâh, hareket saati ve hız limitlerine uyumları kontrol edilmektedir. Belediye otobüs hatlarının yoğun olarak geçtiği duraklarda kullanılmaya başlanılacak olan akıllı durak uygulaması ilk olarak Kent Meydanında başlatılmıştır. Toplu taşıma hatlarının yoğun olarak çalıştırıldığı güzergâhlarda akıllı durak kurulumu yapılmaya devam edilecektir.

Durak Çalışmaları
Mevcut Toplu Taşıma güzergâhları üzerinde, yolcuların bekleme ve otobüslere indi bindi yapabilmeleri için 350 adet kapalı durak ilçeler ve köyler başta olmak üzere şehrin durak ihtiyacı olan muhtelif bölgelerinde montajı gerçekleştirilmiştir. İl genelinde kapalı durak ihtiyacını karşılamaya yönelik 500 adet yeni kapalı durak ihalesi 2013 yılı içinde gerçekleştirilmiş, 500 durağın ilk 75 adedinin 2013 Aralık ayı sonuna kadar montaj işlemleri tamamlanmıştır. Sakarya kent merkezinde tabela ve bayrak durak olarak adlandırılan toplu taşıma bekleme noktalarına alternatif olarak tasarlanan, paslanmaz malzeme kullanılarak üretilmiş, daha modern ve kaliteli şehir mobilyaları olan üçgen durak kurulumuna başlanmıştır. İlk etapta kent merkezine 20 adet üçgen durak montajı yapılmıştır. Gelen talepler ışığında uygun görülecek noktalara üçgen durak kurulumu 2014 yılında da devam edecektir. Sakarya il sınırları Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda olan tüm kapalı duraklar Ağustos ayından itibaren yıkatılmaya başlanmıştır. Toplu taşıma hatlarında bulunan tüm kapalı duraklar ve Orta Garaj, Donatım Garajı ve Karaağaç Terminal alanlarında bulunan kapalı duraklar periyodik olarak yıkanmaktadır. Aralık ayı sonuna kadar 1520 adet durağın yıkama işlemi gerçekleştirilmiştir. Çok önem taşıyan durak temizliği bundan sonraki dönemde de düzenli olarak devam ettirilecektir.

Toplu Taşıma Rehabilitasyon Projesi
Bu proje kapsamında belediye otobüsü, özel halk otobüsü, minibüs ve taksi dolmuşların günlük yolcu taşıma sayıları hatlara göre tespit edilmesi ve yolcu sayılarına göre hatlardaki araç sayıları ve kapasitelerinin yeniden belirlenerek Optimizasyon yapılması çalışmaları sürdürülmektedir. Bu sayede araç eksiği olan hatlara araç takviyesi, araç fazlalığı olan hatlarda da araç eksiltilmesine gidilerek bir dengeleme yapılmaktadır.

Hat ve Güzergâh İyileştirme Çalışmaları
Hatlarda gün içerisinde kat edilen kilometre, harcanan yakıt miktarı, taşınan yolcu sayıları ve vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda verimsiz kullanıldığı kanaatine varılan hatlarda bir takım değişikliler yapılmakta veya yolculuk talebini karşılamaya yönelik yeni otobüs hatları oluşturulmaktadır. Bu bağlamda 21H numaralı Yenikent Devlet Hastanesi - SGK ve 15 numaralı Kent Meydanı - Kampüs - Yeni Cami olmak üzere 2 adet belediye otobüs hattı iptal edilmiş; 21B numaralı Karaman - Yeni Cami - Kampüs ve 30 numaralı Kuzey Terminal - Cengiz Topel Havalimanı olmak üzere 2 adet yeni belediye otobüs hattı oluşturulmuştur. Hat numaraları 2, 10, 17, 22A, 22B, 24, 24H ve 27 olan 6 adet belediye otobüs hattının güzergâhı uzatılarak vatandaşlara tek vesaitle ulaşım ihtiyaçlarını giderme imkânı sunulmuştur.

SAKUS
Adaray ve Belediye otobüslerinin Araç Takip Sisteminde bulunan anlık konumları herkesin kullanımına açılmıştır. Böylelikle bekledikleri otobüs hattında çalışan otobüslerin nerede olduğunu merak eden yolcular, internet üzerinden Sakus’u kullanarak hatlarda çalışan otobüslerin konumlarını anlık olarak takip edebilmektedirler. İlk olarak Adaray ve belediye otobüs hatlarında kullanıma açılan Sakus, daha sonra Araç Takip Sistemine dâhil olan tüm özel halk otobüslerini de kapsayacaktır.

Şehir İçi Raylı Sistem Projesi
2012 yılı içerisinde Arifiye - Adapazarı arası 8,5 kilometrelik mevcut tren hattı kullanılarak hazırlanan şehir içi raylı sisteminin ihalesi gerçekleştirilmiştir. Yapılan anketler sonucu adı Adaray olarak belirlenen şehir içi raylı sisteminin kurulumu çerçevesinde Yeni Terminal ve Donatım Terminallerini de kapsayan 5 adet ara, 2 adet ana olmak üzere 7 adet istasyon yapımı tamamlanmıştır. Haziran ayında ilk seferlerine başlayan Adaray’da, Temmuz ayından itibaren ücretli olarak yolcu taşınmaktadır.

Yolcu Bilgilendirme Sistemi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçlarının aktarma merkezi olarak inşa edilmiş Ofis, Donatım ve Karaağaç terminal alanlarında bulunan 73 adet kapalı durakta kullanılmak üzere, toplu taşıma araçlarının hareket saatleri, hat-güzergâh bilgisi, duyuru ve tanıtım bölümlerini içeren bilgilendirme sisteminin duraklardaki raketlere konulacak reklam karşılığı kurulumunu, işletilmesini ve bakım işlemlerini kapsayan projenin ihale işlemleri tamamlanmıştır. İlk uygulamanın Ofis Garajında başlatıldığı bilgilendirme sistemi projesi, 2014 yılı ilk aylarında tüm terminal alanlarında tamamlanacaktır.

Rehabilitasyon Merkezinde eğitim ve tedavi gören ve şehrimizin değişik semtlerinde ikamet eden engelli öğrencilerimiz hafta içi her gün evlerinden alınarak Rehabilitasyon Merkezine götürülüp getirilmiştir. İlimizde ikamet etmekte olup Darüşşafaka’da eğitim gören öğrencilerimiz her hafta sonu olmak üzere İstanbul’daki okullarından alınarak Adapazarı’na getirilmiş ve Pazar günleri tekrar okullarına götürülmüştür.