MÜDÜRLÜKLER

İletişim

Telefon : 44 44 054
Santral : 3731
Web : www.sakarya.bel.tr
E-Posta : engelli.hizmetleri@sakarya.bel.tr

Haberler

Görev Tanımları

Engelli bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek, engellilere yönelik destek ve yardım hizmetlerini güçlendirmek, engellilerin sosyal yaşama katılımlarını arttırmak için gerekli tedbirleri almak, toplumda engellilik ile ilgili farkındalık yaratmak ve engellilerin haklarına saygılı bir toplum yapısının oluşumuna katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılamada güçlükleri olan ve korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi olarak tanımlanan engelli vatandaşlarımıza yönelik her türlü sosyal yardım ve hizmetlerin yanında, kültürel, eğitime yönelik ve sportif amaçlı faaliyetler temel görevlerimiz arasındadır.

Engelli Vatandaşların Hizmetlerden Yararlanma Koşulları
- Engelli Sağlık Kurulu Raporu
- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Kimlere Hizmet Veriyoruz
Sakarya ili Belediye sınırları içerisinde ikamet eden ve tam teşekküllü bir hastaneden Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzeri vücut fonksiyon kaybı olduğunu belgeleyen, görme, işitme-konuşma, ortopedik ve zihinsel engelliler ile ruhsal veya süreğen rahatsızlığı olan bütün engellilere hizmet vermektedir.

Raporlar

Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde 8850 engelli kaydı bulunmaktadır. 1181 engelli vatandaşımıza ve ailesine rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilmiştir. 175 engelli ailesine psikolojik destek ziyaretleri düzenlenmiştir.

“Engelli Taşıma Projesi” kapsamında refakatçiye ihtiyaç duyan engellilerin; kendi imkânları ile gidemedikleri sosyal ve kültürel aktivite mekânlarına olan ulaşım ihtiyaçları ücretsiz olarak karşılanmıştır. 2013 yılı içersinde 165 engelli vatandaşımıza 1204 sefer taşıma hizmeti verilmiştir. 81 adet Akülü araç, 164 adet manuel sandalye, 21 çeşitli medikal araç (pafo, koltuk değneği, v.b) yardımı yapılmıştır.

10- 16 Mayıs Engelliler Haftasında Kent parkta Engelliler şenliği düzenlenmiştir. 3000 kişinin katıldığı programda Sakarya Büyükşehir Belediyesi Engelliler Mehter Takımı, Engelliler Müzik Korosu ve öğrencilerin çeşitli gösterileri ile el işi sergileri yapılmıştır. Ayrıca 75 kişi ile Paintball oynanmıştır. “Fati İle Birlikte Yürüyoruz” projesi kapsamında 750 kişinin katılımıyla yürüyüş yapılmıştır. 150 engelli ve ailesinin katıldığı suya dalış programında 10 engelli, profesyonel dalgıçlar eşliğinde 3 metreye tüplü dalış yapmışlardır.

3 Aralık Dünya Engelliler gününde Elmas Otelde 600 engelli ve ailesi davet edilmiş birbirleriyle ve sosyal çevreleriyle kaynaşmaları sağlanmıştır. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Engelliler Mehter Takımı ve Engelliler korosu gösteri yapmıştır. 100 kişinin katılımıyla İstanbul Florya Akvaryum gezisi düzenlenmiştir.

“Engelsiz Sinema” gösterisi düzenlenmiş ve 150 kişi “Al yazmalım Selvi Boylum” filmini sesli betimlemeyle dinlemiştir. Darıca Hayvanat Bahçesine düzenlenen gezi 100 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. “Dünya Sağlık Günü” münasebetiyle engelliler ve ailelerinin katıldığı 400 kişiyle Sağlıklı Yaşam Etkinliği düzenlenmiştir. “Balık Tutma” etkinliği 100 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. “At Binme” Etkinliği 150 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Doğa yürüyüşü Acarlar longozunda 100 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. “Sevgiye Engel Yok Projesi”yle, 5 İlçede  “Engelsiz İletişim Seminerleri” düzenlenmiştir.

Engelliler Mehter Takımı kursu, Engelliler Müzik Korosu kursu ve Engelliler yüzme kursu devam etmektedir. Duyma ve konuşma Engellilere yönelik, Kamu kurum ve kuruluşlarda çalışan personele İşaret dili kursu verilerek katılan 22 personele sertifika verilmiştir.