MÜDÜRLÜKLER

İletişim

Telefon : 44 44 054
Santral : 3102
Web : www.sakarya.bel.tr
E-Posta : cbs.yazilim@sakarya.bel.tr

Haberler

Raporlar

SAKBİS Belediye Otomasyon Yazılımı;

Kullanılmakta Olan Modüller ve Kullanan Birimler

Finansman Yönetimi: Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve Bağlı Müdürlükleri

Gelirler Yönetimi: Gelirler Şube Müdürlüğü

Taşınır Mal Yönetimi: Belediye Bünyesindeki tüm harcama birimleri

İnsan Kaynakları Yönetimi: İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı ve Bağlı Müdürlükleri, Kurumsal IKY uygulamamız ile entegre biçimde

Zabıta Yönetimi: Zabıta Dairesi Başkanlığı ve Bağlı Müdürlükleri Daha önce herhangi bir uygulama yazılımı kullanmıyordu, tüm kayıtları Excel ve Word ortamında tutuluyordu, DIGIKENT ile birlikte veritabanında tutulmaya başlandı.

Çağrı Merkezi Yönetimi: Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü Koordinasyonunda tüm belediye birimleri

EBYS Elektronik Belge Yönetimi: Tüm Belediye Birimleri (Fiziksel olarak evrak dolaşımının önüne geçildi, zaman ve mekândan bağımsız olarak hızlı bir şekilde dokümanlara ulaşma ve e-imza ile birlikte onay imkânı sağlandı)

e-Belediye Portalı: İstek Şikayet Bildirimi, Online borç sorgulama, borç ödeme, bilgi edinme başvurularının alınması, belge imza doğrulama

 

CBS ve Yazılım Şube Müdürlüğümüz Tarafından Geliştirilen Diğer Uygulamalar

İnsan Kaynakları Yönetimi (IKY): Temel İnsan Kaynakları uygulamalarını barındıran ve ilgili şube müdürlüğü tarafından kullanılan yazılım.

E-Meclis: Büyükşehir Belediye Meclisimiz üyelerinin, meclis gündemine, komisyon raporlarına ve kararlarına internet ortamından kendilerine sunulan mobil cihazları kullanmak vasıtası ile erişebilmesi amacıyla geliştirilmiş bir uygulamadır. Yılda ortalama 130 bin kağıt israfının önüne geçen bu uygulama ile yaklaşık 200 ağaç kesilmekten kurtuluyor. Uygulama; Serdivan, Erenler, Karapürçek, Söğütlü İlçe Belediyelerinin de kullanımına sunulmuştur.

Etkinlik Yönetim Sistemi (EYS): Etkinlik Kayıt Sistemi ile ilgili daire başkanlıklarının düzenlemiş olduğu eğitim, kurs, gezi, turnuva gibi faaliyetlere vatandaşlarımızın katılım kayıtları internet üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir.
- SAMEK 2015-2016 Güz Dönem Kayıtları: 6.844 kayıt
- Sosyal Gelişim Kulüpleri Güz Dönem Kayıtları: 238 kayıt
- Sosyal Gelişim Merkezi Kursları: 3.625 kayıt. Güz Dönem Kayıtları: 3.550 kayıt
- Macera Parkı 2015 Yaz Dönemi: Toplam 332
- Macera Parkı 2015 Kış Dönemi: Toplam 151
- Engelsiz Kurs: 2015 yılı 388 kayıt
- Büyükşehir Akademi: 2015 Bahar Dönemi 515 kayıt
- Doğa Yürüyüşleri: 2015 yılı şu ana kadar 1.194 kayıt
- Dağ Bisiklet Turları:2015 yılı 176 kayıt
- Girişimcilik Kursu Kayıtları: 60 kayıt; olmak üzere 2015 yılı içerisinde toplam 17.073 kayıt alınmıştır.

Kalite Bilgi Sistemi (KABİS): Vatandaş memnuniyetinin artırılmasına yönelik olarak Sakarya Büyükşehir Belediyesinde kalite yönetim sisteminin kurulması ve geliştirilmesi konusunda rehberlik eden ve ISO 9001:2008 tarafından yayınlanmış standartlara göre hazırlanmış bir uygulama yazılımıdır.

WEB TV: “http://webtv.sakarya.bel.tr”üzerinden aylık ortalama 5.000 video gösterimi ile halkımıza belediyemiz ve hizmetlerimiz ile ilgili videolara erişim imkânı sunduğumuz platform. Platformdan belediye meclis toplantılarımız, SASKİ Genel Kurul Toplantıları ve ihalelerimiz web sitemiz üzerinden canlı olarak yayınlanmaktadır. 2015 yılı itibari ile 85 canlı yayın yapılmıştır.

Sosyal Doku Uygulaması (SODOKU): Sosyal Doku Uygulama Sistemi maddi durumu yeterli olamayan yardıma muhtaç kimseler ile engelli vatandaşlarımızın kayıtlarının tutulduğu ve yönetildiği uygulama yazılımıdır. İhtiyaç sahiplerinin tespit aşamalarında sahadan gerçek zamanlı veri toplama, toplanan verilerin SGK kayıtları ile karşılaştırılması, nüfus kayıtları ve vasilik bilgileri vb hizmetler SODOKU üzerinden yönetilmektedir. Sistem üzerinde 15.01.2016 itibari ile mevcut 8.823 kişi kaydı bulunmaktadır. 2015 yılı yazında yaptığımız çalışma ile sosyal yardım alan vatandaşlara yapılan yardımların nakit olarak sosyal yardım kartları üzerinden yapılabilmesi sağlanmıştır. Teslim edilen 1.359 karttan 1.340’ına belediyemizce nakit para yüklenmekte olup, vatandaşlar tarafından kullanılmıştır.

Gayrı Sıhhi Müesseseler Ruhsat Uygulaması (SAKGSM): Zabıta Daire Başkanlığı GSM Ruhsat Denetim Şube Müdürlüğünün vermiş olduğu işletme ruhsatları ilgili kayıtların tutulduğu yazılım.

Çevre Koruma Kontrol Uygulaması (SAÇEV): Çevre Koruma ve Geliştirme Şube Müdürlüğü’nce yürütülen faaliyetlerin (Dolgu Talepleri Değerlendirme, Çevresel Gürültü Denetimleri, Kömür Denetimi, Hafriyat Denetimi vb.) formlarının kayıt altında tutulduğu uygulama yazılımı

E-Personel: Kurum personelinin, özlük bilgileri, maaş bordrosu, zimmetleri, duyurular, forum, telefon rehberi, izinli personel listesi vb gibi bilgilere ulaşabildiği kişiye özel web portalımız.

İtfaiye Uygulaması: İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından kullanılan yangın İhbar kayıt ve raporları ile arama kurtarma faaliyet raporlarının tutulduğu uygulama yazılımımız

Akıllı Ulaşım Sistemleri Uygulaması (SAKUS): Belediye otobüsleri, halk otobüsleri, ticari taksiler, dolmuş minibüsler, servis araçları vb tüm toplu taşıma araçlarının ruhsat kayıtları, hat ve güzergâh bilgileri, hareket planları gibi kayıtlar Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından SAKUS üzerinde yönetilmektedir. SAKUS’un vatandaşlarımıza yönelik arayüzünde ise online otobüs izleme imkanı bulunmaktadır. Akıllı Ulaşım Hizmetleri’ne yönelik daha önce hayata geçirdiğimiz elektronik bilet uygulamasından sonra, e-belediyecilik alanında Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek SAKUS uygulamamız sayesinde vatandaşlarımızın internet ortamında belediyemiz otobüslerinin anlık olarak konumlarına ve güzergâh bilgilerine ulaşabilmeleri sağlanmıştır. Otobüs güzergâhlarının harita üzerinde görüntülenebileceği uygulamaya mobil cihazlar ve akıllı telefonlardan da erişim imkânı bulunmaktadır.

Coğrafi Bilgi Sistemi ve İmar Otomasyonu (SACOBİS): Coğrafi Bilgi Sistemleri çalışmalarının Büyükşehir Belediyemiz mücavir alanında sağlıklı yürütülebilmesi, adres numarataj-altyapı-ulaşım hizmetlerine yönelik sayısal verilerin tek merkezli yönetilmesi için geliştirilmiş olan uygulama yazılımımızdır. 6360 sayılı yasanın Büyükşehir Belediyelerine hizmet alanı olarak getirdiği tüm il sınırı kavramından dolayı adres bütünlüğünün sağlanması amacıyla yapılacak numarataj çalışmalarında MAKS standartlarına uygun veri üretilmesi SACOBİS ile sağlanmaktadır.

Kütüphane Bilgi Sistemi (SAHAF): Kültür Daire Başkanlığına bağlı Faik Baysal Kütüphanesinde bulunan kitap bilgilerinin tutulduğu, üye bilgileri ile kitapların emanete verilme bilgilerinin tutulduğu bir uygulamadır. SAHAF uygulamasında 19.344 adet kitap mevcuttur. 2015 yılı içerisinde mevcut kitaplardan 10.417 tanesi SAHAF uygulaması ile vatandaşlara emanete verilip takibi sağlanmıştır.

Hal Kayıt Sistemi (HAKS): Sakarya Sebze ve Meyve haline gelen ürünlerin giriş çıkışlarına ilişkin kayıtların tutulduğu uygulamadır. HAKS uygulamasında Sakarya iline gelen meyve ve sebzelerin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Hal Kayıt Sistemi ile bildirimlerin kontrolleri sağlamaktadır. Ayrıca hale gelen ürünlerin TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu)’e aylık ve yıllık olarak rapor verilmektedir.

Makine İkmal Uygulaması (SAMAK): Destek Hizmetleri Daire Başkanlığına bağlı Makine İkmal Müdürlüğünce kullandığı bir uygulamadır. SAMAK uygulamasında Büyükşehir Belediyesine bağlı tüm araçların kayıtları, araçlara ait muayene ve sigorta bilgilerinin takip edildiği, yıllık bakım ve onarımları, olası kaza ve arıza durumlarında yedek parça stoku ve kullanımı, araçların ihtiyaçlarına göre akaryakıt depolama ve kullanımlarına ait kayıtların tutulduğu bir uygulamadır.

Sağlık Daire Başkanlığı Ambulans Uygulaması (SAKMED): Daire Başkanlığı bünyesinde sunulan ambulans hizmetinin randevu kayıtlarının tutulduğu uygulama yazılımına 2015 yılı içerisinde yaptığımız güncellemeler ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen hasta yatağı hizmetinin kayıtları ve yapılan yardımların takibine yönelik özellikler eklendi.

İş Takip Sistemi (İTS): Belediye Birimlerinin Bilgi İşlem Daire başkanlığının sunduğu hizmetlere erişebilmesi amacıyla oluşturulan iş takip uygulaması, ayrıca içerisinde bulunan toplantı modülü ile tüm birimlerin toplantılarını kayda alabilecekleri platform.

E-belediye Uygulamaları: 2015 yılı ortasında Büyükşehir Belediyemizin tüm online hizmetlerini yeni arayüzü ile http://ebelediye.sakarya.bel.tr web adresinde topladı. Uygulama ile vatandaşlar internet ortamından talep ve şikâyetlerini Belediyemiz Çözüm Masasına ulaştırabilmekte, vergi mükellefi olan şahıs ve kurumlar sicil, borç, tahakkuk ve tahsilât bilgilerini sorgulayabilmekte, beyan bilgisi verebilmekte, kuruma vermiş olduğu herhangi bir dilekçenin son durumunu sorgulayabilmekte, kredi kartı ile anında borç ödeme yapabilmekte, ayrıca meclis ve encümen kararlarına da ulaşabilmektedirler. Bunların dışında sunulan diğer hizmetler ise; Web TV, Hizmet Rehberi, Günlük vefat edenler cenazelerin kaldırılacağı camii konumu ile birlikte, Otobüs Saatleri, Tıp Merkezi Tahlil Sonuçları, İl Geneli Nöbetçi Eczaneler, Dilekçe Takibi, Büyükşehir Yayınları, İhale Duyuruları, Bilgi Edinme v.b.

Mezarlık Bilgi Sistemi (MEBİS): Proje Kapsamında Büyükşehir Belediyemiz Hizmet Alanı içerisinde bulunan Emirdağ Mezarlığı, Emir Sultan Mezarlığı ve Yeni Örnek Aile Mezarlığında bulunan parseller veritabanına taşındı. Mezarlıklar üzerinde bulunan parseller ve parsellerde bulunan mezarların çizimleri, mezarlar üzerinde bulunan defin bilgilerini de kapsayacak şekilde sayısal olarak belediyemiz coğrafi bilgi sistemi veritabanına kayıt edildi. Proje ile Emirdağ Mezarlığında sayısallaştırılan parsel sayısı 25.274, defin sayısı 11.416; Emirsultan Mezarlığında sayısallaştırılan parsel sayısı 8.366, defin sayısı 2.769; Yeni Örnek Aile Mezarlığında sayısallaştırılan parsel sayısı 28.015, defin sayısı 1.119.

Sosyal Medya Uygulamaları
Facebook Sayfamız: Sosyal ağlarda belediyemiz; faaliyetlerini daha etkin bir biçimde duyurabilmek adına FACEBOOK üzerinden halkımıza hizmet etmektedir. Güncel haberler ve duyurular online olarak sayfamız üzerinde 45.000 takipçi, Haftalık Ortalama 50.000 erişim ile Büyükşehir Belediyeleri arasında zirvede yer almaktayız.

Yeni Resmi Web Sitesi (www.sakarya.bel.tr): Yenilenen teknolojisi ve yeni yüzüyle web sitemiz, 05 Ocak 2015 tarihi itibari ile hizmet vermeye başlamıştır.

Mobil Belediye Uygulaması (SBB MOBİL): Mobil Belediyecilik Uygulamaları içerisinde Sakarya Büyükşehir Belediyemizde yer alacak, tamamı servis odaklı mimari üzerine kurulu, yönetimi, şık tasarımı ve kullanım kolaylığı ile vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuştur.

Sakarya Şehir Portalı (SAYPORT - www.sakarya.com.tr): Sakarya İlimizdeki tüm sosyal ve kültürel etkinliklerin ‘www.sakarya.com.tr’ üzerinden duyurulması sağlanmaktadır.

E-Bilet Satış Portalı (ebilet.sakarya.bel.tr): Şehrimizde düzenlenen her türlü sosyal ve kültürel faaliyetlerin bilet satışlarının internet üzerinden yapılabildiği web sayfasını hayata geçirdik.