MÜDÜRLÜKLER

İletişim

Telefon : 44 44 054
Santral : 3711
Web : www.sakarya.bel.tr
E-Posta : aile.cocuk@sakarya.bel.tr

Haberler

Raporlar

Aile Danışma Birimi
Aile eğitimi seminerlerine katılan 150 kişiye sertifika verilmiştir. Seminere katılan gönüllü kursiyerlerle 18-24 Mart Yaşlı Haftası’nda huzur evi ziyareti yapılmıştır. Ayrıca 8 Mart Kadınlar Günü’nde AKM’de kahvaltılı program düzenlenmiştir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yaşayan herkesin katılabileceği aile ile ilgili çeşitli konferanslar düzenlenmiştir. Düzenlenen konferanslar: “İletişim Ailede Başlar”, “Aile ve Bireyde Koruyucu Ruh Sağlığı”, “Değişen Dünya’da Aile Olmak”, “Mutlu Aile Sırları”, Aile Haftası etkinlikleri kapsamında “Aile Bağları” adlı fotoğraf yarışması düzenlenmiş olup, Ofis Sanat Merkezi’nde sergiye sunulmuştur. Şehitler Haftası dolayısıyla şehit aileleri için İstanbul gezisi düzenlenmiştir. Geziye 150 kişi katılmıştır.

Kasım ayı itibariyle Çocuk Bakımı ve Oyun Etkinlikleri Kursu (360 saat)  ile Hasta ve Yaşlı Refakatçisi Kursu (560 saat) başlatılmıştır. Hasta ve Yaşlı Refakatçisi Kursuna katılan kursiyerlerle huzurevi ziyareti yapılarak, uygulamalı eğitim verilmiştir. Çocuk Bakımı ve Oyun Etkinlikleri kursu ile Hasta ve Yaşlı Refakatçisi kursuna katılan kursiyerlerle Yerli Malı haftası kutlanmıştır.

Yaşlı Hizmet Birimi
2013 yılı içerisinde 365 kişinin sosyal incelemesi yapılmıştır. Mağduriyeti tespit edilen vatandaşlarımıza; ekonomik destek, sağlık, psikolojik destek, rehberlik ve danışmanlık, acil yardım, sosyo-kültürel etkinlikler, özel günler ve haftaların kutlanması hizmetleri verilmiştir. Yaşlılar haftası etkinlikleri kapsamında müzikli yemek organizasyonu, huzurevi ziyareti ve İlahiyatçı yazar Ömer DÖNGELOĞLU tarafından yaşlılara yönelik konferans düzenlenmiştir. Dünya Yaşlılar Günü’nde 100 yaş ve üzeri yaşlı vatandaşlarımız çocuk kulüpleri kursiyerleri ile birlikte ziyaret edilmiştir. Sakarya Büyükşehir Belediyesine bağlı ilçelerde ikamet eden, yaşlı hizmet biriminde kayıtlı vatandaşlarımızla Poyrazlar Mesire Alanında tanışma kaynaşma pikniği düzenlenmiştir. Belirli periyotlarda Çocuk Kulüpleri kursiyerleri ile Yaşlı Hizmet Biriminde kayıtlı yaşlılarımız ziyaret edilerek kuşaklar arası kaynaşma sağlanmaktadır.

Ramazan ayında iftar programı yapılmıştır. Düzenlenen Konferanslar: “Tecrübe Abidesi Yaşlılarımız”, “Asr-I Saadetle Kadın ve Aile Hayatı” (7 ilçede düzenlenmiştir), “Çocuğun Ahlaki Gelişiminde Ailenin Önemi”, “Huzurlu Aile Hayatının Gereklilikleri” (4 ilçede düzenlenmiştir), “Aile Hayat”ı (9 ilçede düzenlenmiştir).

Çocuk Kulüpleri
2013 yılı içerisinde tüm kurs ve kulüplere 1200 öğrencinin kaydı yapılmıştır. Kayıtlı öğrencilerimizle belirli gün ve haftalarda çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Hayvan Barınağına ziyaret yapılmıştır. Sakarya ili içerisinde 100 yaşı aşmış yaşlılarımızı ziyaret yapılmış ve asırlık çınarlar ile çocuklar arası sevgi bağı kurulmuştur. Nostaljik yerli malı haftası yapılmıştır. Kitap okumayı Sevenler Kulübü ile her ay bir yazar davet edilerek yazarın kitaplarını okuyan çocuklarımıza imza ve söyleşi düzenlenmiştir. Bilim ve teknoloji Kulübü ile çocuklara zeka oyunları oynatarak zihinsel gelişimleri amaçlanmıştır. Belirli periyotlarda Çocuk Kulüpleri kursiyerleri ile Yaşlı Hizmet Biriminde kayıtlı yaşlılarımız ziyaret edilerek kuşaklar arası kaynaşma sağlanmaktadır.